"Kwota budzi bardzo wiele emocji". Mularczyk o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 07:58
- Jeśli chodzi o oszacowanie strat, jesteśmy na finiszu, to decyzja polityczna, która wynika z oceny uwarunkowań geopolitycznych i relacji polsko-niemieckich - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, przewodniczący delegacji Polski do zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy i jego wiceprzewodniczący.

- W Polsce mamy prawo do pewnej wrażliwości oceny naszej relacji polsko-niemieckich, widzimy, że strona niemiecka w sposób bardzo ostry poczyna sobie z wrażliwością polską - powiedział Arkadiusz Mularczyk.

- Jeśli chodzi o problematykę II wojny światowej, to do dziś sprawy nie zostały uregulowane, obywatele Polski, państwo polskie nie otrzymali zadośćuczynienia od Niemiec za II wojnę światową - stwierdził polityk.

Jak wyjaśnił gość Sygnałów Dnia, "sprawa reparacji jest zaprezentowana premierowi M. Morawieckiemu, również prezes Kaczyński jest z tym tematem obeznany, ma pełnię wiedzy". - Jeśli chodzi o oszacowanie strat jesteśmy na finiszu - powiedział polityk.

Gość audycji mówił, że "obywatele polscy mają prawo być oburzeni obłudną postawą Niemiec, niemieckich polityków, którzy uważają, że słowa przepraszam, prosimy o wybaczenie, wystarczą, żeby tę problematykę uregulować". - To nie jest prawdą, Polacy mają prawo do uregulowania sytuacji, sprawiedliwości, a nie tylko słów przepraszam - dodał.

Start negocjacji do końca kadencji Sejmu

- Podczas wizyty nowego kanclerza i ministra MSZ, zarówno premier, jak i minister Rau, głośno wyartykułowali nasze oczekiwania uregulowania kwestii reparacji wojennych, strona niemiecka ma świadomość tego problemu i jestem głęboko przekonany, że w ciągu tej kadencji Sejmu sprawa zostanie położona na stole negocjacyjnym - stwierdził Mularczyk.

. .

- Kwota budzi bardzo wiele emocji, proszę o cierpliwość. Jestem pewien, że ta kwota szacunku, która w pewien sposób odzwierciedla część naszych słusznych roszczeń. Zostanie zaprezentowana z chwilą publikacji raportu przez najwyższe władze państwowe - zapewnił polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
14:27 PR1_SD_2022_01_14-07-15-00_for_media.mp3 Arkadiusz Mularczyk: jeśli chodzi o oszacowanie strat wojennych jesteśmy na finiszu, to decyzja polityczna, która wynika z oceny uwarunkowań geopolitycznych i relacji polsko-niemieckich (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Arkadiusz Mularczyk (PiS)
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 07.15

pg

Czytaj także

"Niemcy muszą się zmierzyć z tym tematem, jeśli chcą partnerstwa". Mularczyk o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 08:09
- Dziś jest dobry klimat, by sprawa reparacji wojennych została w relacjach polsko-niemieckich wreszcie uregulowana. Jeśli Niemcy chcą Polskę traktować w sposób partnerski, muszą się z tym tematem zmierzyć - powiedział poseł PiS, były szef zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mularczyk: raport ws. reparacji pozytywnie przyjęty przez premiera. Publikacja zależy od decyzji politycznej

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 08:20
Raport dotyczący reparacji wojennych od Niemiec spotkał się z pozytywną oceną premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który kierował zespołem ds. reparacji w poprzedniej kadencji Sejmu. Jak podkreślił, publikacja raportu zależy od decyzji politycznych prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa rządu.
rozwiń zwiń