"Podchodzę do tego z dużą dozą dobrych emocji". Zgorzelski o rozmowach ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 08:56
- Po kilkunastu turach spotkań podchodzę do tej sprawy dosyć sceptycznie, ale z dużą dozą dobrych emocji - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia poseł PSL Piotr Zgorzelski o polsko-czeskich rozmowach w sprawie Turowa. Jak dodał, "jeżeli w efekcie negocjacji strona czeska wycofa swój pozew do TSUE, to będzie można powiedzieć, że nareszcie mamy to za sobą".

We wtorek w Warszawie zostały wznowione rozmowy Polski i Czech w sprawie wypracowania porozumienia dotyczącego kopalni w Turowie. Jest to pierwsze bilateralne spotkanie dotyczące tej kwestii od ponad dwóch miesięcy. Negocjacje rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku.

Piotr Zgorzelski odnosząc się do tej kwestii, powiedział, że "po kilkunastu turach spotkań podchodzi do tej sprawy dosyć sceptycznie, ale z dużą dozą dobrych emocji". - Jak każdy Polak chciałbym, żeby ten żenujący i niepotrzebny konflikt jak najszybciej zakończyć - powiedział.

Jak dodał, "jeżeli w efekcie negocjacji strona czeska wycofa swój pozew do TSUE, to będzie można powiedzieć, że nareszcie mamy to za sobą".

Sytuacja na wschodzie Europy

Gość audycji skomentował także możliwość potencjalnej agresji Rosji na Ukrainę. Wskazał, że - w jego opinii - Polska powinna cały czas opowiadać się po stronie niepoległej i demokratycznej Ukrainy, ponieważ "to jest nasza racja stanu".

. .

- Ukraina chciałaby mieć komfort geopolityczny. Będzie musiała przebyć jeszcze długą drogę, żeby to osiągnąć, ponieważ imperialna Rosja nie chce do tego dopuścić - ocenił.

Ponadto poseł PSL odnosząc się do działań i postawy Rosji, wskazał, że "Władimir Putin za największe upokorzenie ostatniego 50-lecia uznaje rozpad ZSRR oraz dopuszczenie przez Rosję do trzech aktów przystąpienia poszczególnych krajów do NATO". Chodzi o przystąpienie w 1990 roku zjednoczonych Niemiec do Paktu, w 1997 roku Polski, Czech i Węgier, a w 2004 roku republik nadbałtyckich, czyli Litwy, Łotwy i Estonii.

Posłuchaj
13:59 S4_PCM_20220119071455(9860) (online-audio-converter.com).mp3 Piotr Zgorzelski o negocjacjach ws. Turowa ("Sygnały dnia"/Program 1 Polskiego Radia) 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Piotr Zgorzelski (poseł PSL)

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 8.15

ng

Czytaj także

TSUE nalicza kary za Turów. Anna Moskwa: są absurdalne, nie wykonaliśmy żadnego przelewu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 09:26
- Jednoosobowe orzeczenie TSUE nie wskazuje na jakąkolwiek proporcjonalność i sprawiedliwość, zwłaszcza absurdalne są słowa o natychmiastowym zamknięciu Turowa - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden z tygodników opisał spotkanie ws. Turowa. Sasin zaprzecza: fake news

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 22:40
Podczas spotkania ws. Turowa Jacek Sasin zgodził się na zapłatę przez Polskę kar zasądzonych przez TSUE - poinformował "Wprost". Informacje zdementował jednak sam minister aktywów państwowych. "Fake news. Nie było opisywanego spotkania z moim udziałem, gdzie omawiana byłaby sprawa Turowa" - napisał na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podażą, a więc i ceną, steruje przede wszystkim Moskwa". Artur Soboń o polityce gazowej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 09:02
- Jeśli podaż jest ograniczona, a popyt jest rosnący, to rośnie oczywiście cena - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Artur Soboń, wiceminister rozwoju i technologii.
rozwiń zwiń