Parkujesz bez uprawnień na niebieskiej kopercie? Wysoki mandat i punkty karne

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 14:26
Nowe przepisy drogowe przyniosły wyższe kary za parkowanie bez uprawnień na miejscu dla osób z niepełnosprawnością. Teraz nieuczciwy kierowca zapłaci nie 500, ale 800 złotych i otrzyma 5 punktów karnych. - Dokładamy wszelkich starań, żeby za tego typu wykroczenia nie stosować absolutnie żadnych pouczeń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku.
miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych przy ul. Foksal w Warszawie
miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych przy ul. Foksal w WarszawieFoto: Radek Pietruszka/PAP
  • 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator, który podwyższył kary za parkowanie w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych
  • Kierowca, który tłumaczy się, że zaparkował "tylko na chwileczkę" musi liczyć się z mandatem w wysokości 800 zł i 5 punktami karnymi
  • Z kolei osoba, która korzysta ze specjalnej karty uprawniającej do parkowania na niebieskiej kopercie, a nie jest jej właścicielem, może zostać ukarana mandatem w wysokości 1200 zł

- W Świdniku właśnie posypały się pierwsze tak wysokie mandaty - przyznaje Janusz Wójtowicz.

Komendant zauważa, że w jednym z przypadków na kopercie dla osób z niepełnosprawnościami zaparkowało małżeństwo, które korzystało z karty należącej do dziecka, którego jednak z nimi nie było.

Zdarza się, że w takich sytuacjach interweniują sami mieszkańcy. - Młoda kobieta sobie tam postawiła, bo jej wszystko wolno. Ja mówię, że tak nie może być. Zostało to załatwione pozytywnie. Są różne przypadki, a ludzie to po prostu ludzie - zwraca uwagę słuchacz Programu 1.

Posłuchaj
03:19 Jedynka/Sygnały dnia - 24.01.2022 miejsca dla niepełnosprawnych 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator, który podwyższył kary za parkowanie w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych (Jedynka/Sygnały dnia)

Sprawdzają po monitoringu

Także strażnicy nie pozostają bierni. - Na terenie miasta jest dość dużo kamer monitoringu i łatwo zweryfikować, jeżeli osoba nawet tłumaczy się, że przyjechała z inwalidą, który wysiadł i jest jeszcze w sklepie. Często też bywa tak, że strażnicy obserwują i jeżeli okaże się, że kierowca przyjechał sam, a nie jest inwalidą, to posiadanie karty żony, syna, mamy, taty czy kogoś z rodziny nie upoważnia go do parkowania na tym miejscu - wyjaśnia Janusz Wójtowicz.

Kolejny słuchacz, który posiada kartę, mówi nam, że sam stara się nie parkować na niebieskiej kopercie, mimo że jest inwalidą. - Zostawiam to komuś innemu, niech sobie zaparkuje samochód. Ja stawiam gdzie indziej - twierdzi. Zapewnia też, że nikomu nie pożycza swojej karty.

Tylko w 2021 roku w Świdniku wydano 309 kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. - Osoba prywatna otrzymuje kartę parkingową na czas ważności orzeczenia, jednak nie dłużej niż na okres 5 lat. Jako urząd nie mamy na mocy prawa żadnych narzędzi, którymi możemy posługiwać się w celu odebrania uprawnień osobie, która posiada taką kartę - informuje Żaneta Adamek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdniku.

Źródło: Gmina Siechnice/Jedna koperta = jeden samochód

Bez pouczeń, tylko mandaty

- Posługiwanie się kartą przez osobę nieuprawnioną to już kara 1200 zł, a wcześniej było to 800 zł. To jest dość duża kwota, która czasami może stanowić nawet 1/3 czy 1/4 miesięcznych poborów. Dokładamy wszelkich starań, żeby za tego typu wykroczenia nie stosować absolutnie żadnych pouczeń, ponieważ jest to po prostu bardzo duża uciążliwość dla osób niepełnosprawnych - zauważa komendant straży miejskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadziła: Karolina Rożej

Autor materiału: Tomasz Spicyn

Data emisji: 24.01.2021

Godzina emisji: 7.44

DS

Czytaj także

Aplikacja kluczem do parkowania?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 05:00
Aplikacja "Parkey" stworzona przez polski startup może niebawem zyskać międzynarodową popularność. Rozwiązanie spodoba się zwłaszcza mieszkańcom dużych, zatłoczonych miast, w których znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nietoperze, kuny, ptaki. Jak pozbyć się nieproszonych gości?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 11:59
Coraz częściej w naszych domach, mieszkaniach, piwnicach czy garażach możemy spotkać nieproszonych gości. Chodzi o nietoperze, ptaki i inne zwierzęta. Jak się ich pozbyć, nie czyniąc im przy tym krzywdy? - Lepiej zabezpieczyć miejsce, w którym zwierzę przebywa i wezwać wyspecjalizowane służby - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Smyk, rzecznik prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieganie zimą - efektywne, czy zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 13:50
Bieganie zimą to niewątpliwie prawdziwe wyzwanie i co ważne jest równie efektywne i zdrowe, co bieganie o cieplejszej porze roku. - Warunki atmosferyczne mogą nas zniechęcić do biegania. Zanim wyjdziemy biegać należy sprawdzić jakość powietrza - radzi Piotr Galus. 
rozwiń zwiń