"Tarcza antyinflacyjna pomoże rolnikom". Henryk Kowalczyk o nowych rozwiązaniach podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 09:15
- Obniżony VAT na artykuły rolno-spożywcze to będzie przede wszystkim korzyść dla konsumentów, ale pośrednio również dla rolników - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 to między innymi ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług.

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaznaczył, że "tarcza antyinflacyjna oczywiście pomoże rolnikom". - Szczególnie obniżki dotyczące akcyzy na paliwo. To jest bardzo konkretny element, na którym skorzystają wszyscy rolnicy - podkreślił.

"Bezpośrednia korzyść z obniżki VAT-u"

Jak wskazał, "kolejnym wspomagającym rolników elementem jest obniżenie VAT-u". - Zarówno jego zmniejszenie na paliwa, jak i obniżenie do zera na nawozy - powiedział. - Tutaj skorzystają szczególnie rolnicy, którzy rozliczają się z VAT-u ryczałtowo - objaśnił i dodał, że "dla nich to będzie bezpośrednia korzyść z tej obniżki".

. .

- Obniżony VAT na artykuły rolno-spożywcze to będzie przede wszystkim korzyść dla konsumentów, ale pośrednio również dla rolników - ocenił. - VAT bezpośrednio dla konsumentów będzie obniżony do zera i to pomoże rolnikom pośrednio, ponieważ nie będzie hamował konsumpcji, przez co sprzedaż artykułów spożywczych nie powinna spadać - wyjaśnił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:08 PR1_SD_2022_01_25-08-15-00_for_media.mp3 Henryk Kowalczyk: tarcza antyinflacyjna oczywiście pomoże rolnikom (Jedynka/Sygnały Dnia)
 

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadził: Piotr Gociek

Gość: Henryk Kowalczyk (wicepremier i minister rolnictwa)

Data emisji: 25.01.2022

Godzina emisji: 8.15

jb

Czytaj także

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Sejm uchwalił ustawę. Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 18:53
Sejm uchwalił ustawę, która ma przyczynić się do obniżenia cen m.in. żywności i paliw. Zakłada ona, że od 1 lutego do 31 lipca stawka podatku VAT na żywność zostanie obniżona do 0. Do 5 proc. obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło, natomiast do 8 proc. na paliwa silnikowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Polacy oceniają działania zawarte w tarczy antyinflacyjnej? Zobacz wyniki sondażu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 18:21
Rządowa tarcza antyinflacyjna cieszy się uznaniem Polaków - wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Badani mają jednak wątpliwości, czy podjęte przez rząd działania będą w stanie zahamować inflację. 
rozwiń zwiń