Napięta sytuacja na Wschodzie. Kowal: w losie Ukrainy zakodowane jest polskie bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 09:12
- Napięcie międzynarodowe jest na tyle duże, że nasza sytuacja, w moim przekonaniu, jest w sensie strategicznym najgorsza od 30 lat - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Paweł Kowal, mówiąc o groźbie rosyjskiej agresji na Ukrainę i zagrożeniach dla polskiego bezpieczeństwa.

- To nie kwestia pomocy Ukrainie. Los Ukrainy jest ściśle powiązany z naszym polskim bezpieczeństwem. Jeśli Putin wejdzie na Ukrainę, będziemy mieli de facto nowy Związek Sowiecki. Będziemy mieli zablokowaną granicę na wschodzie, ogromne problemy rozwojowe, jeszcze większe problemy z dostawami energii, wyższe ceny, napór propagandowy, uchodźców, emigrantów politycznych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).

Jak zaznaczył, nie mamy do czynienia tylko z kwestią Ukrainy, ale to "w losie Ukrainy jest zakodowane polskie bezpieczeństwo".

- Powinniśmy zmobilizować naszych sojuszników w NATO i UE, by pomogli, jeśli chodzi o uzbrojenie, pomoc humanitarną, szpitale, transport, logistykę - apelował Paweł Kowal. Jak dodał, partnerzy na Zachodzie muszą być świadomi wagi sytuacji.

. .

- Gdyby scenariusz Putina się zrealizował, skala zmian w polskiej polityce i życiu społecznym byłaby ogromna - mówił. - Musimy wykazać o wiele większą determinację, jeśli chodzi o mobilizację Zachodu - podkreślił. Zaznaczył, że wielu polityków w Polsce nie zdaje sobie sprawy ze skali zagrożenia.

Więcej w rozmowie. W audycji była także mowa o delegacji, którą Najwyższa Izba Kontroli wysłała na Białoruś.

Posłuchaj
14:28 [STUDIA]S4_(PCM) 26 ßíâŕđü 2022 08_15_05.mp3 Paweł Kowal o groźbie inwazji na Ukrainę i rosyjskim zagrożeniu (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Paweł Kowal (poseł Koalicji Obywatelskiej)

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 8.15

Jedynka/IAR/in./

Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Grafika: PAP/Maciej Zieliński  Grafika: PAP/Maciej Zieliński

Czytaj także

"Rosja od siedmiu lat przedstawia Ukrainę w roli poniżanego wroga". Siemoniak o agresywnych działaniach Kremla

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 09:09
USA dały Rosji wyraźny sygnał w sprawie Ukrainy i podkreślają gwarancje dla wschodniej flanki NATO - o tym mówił w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, b. szef MON (PO). Jak zaznaczył, Zachód ponosi odpowiedzialność wobec Ukrainy jako państwa, które przeciwstawia się niedemokratycznej i agresywnej Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie może być wyłomów w północnoatlantyckiej solidarności". Fogiel o działaniach Niemiec ws. Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 08:12
- Twarda i niezmienna decyzja Niemiec, by nie sprzedawać, nie zapewniać Ukrainie broni defensywnej, jest niepokojąca - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
rozwiń zwiń