Waldemar Kraska: mamy 727 nowych przypadków COVID

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 07:37
- Stan zagrożenia epidemicznego to stan, kiedy powinniśmy mieć w tyle głowy, że koronawirus jest wśród nas, nie znika - powiedział w audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Gość "Sygnałów dnia" mówił o stanie zagrożenia epidemicznego. - To alert, żółte światło, które ostrzega nas przed ewentualnymi skutkami, które wynikają z zakażenia koronawirusem. Dla przeciętnego obywatela w zasadzie nic się nie zmienia, to zmiany dla rządu i samorządu - wyjaśnił, dodając, że posiedzenia Sejmu i rządu będą odbywać się już w formie stacjonarnej.

- Nasza odporność z biegiem czasu będzie malała, ale wyniki, które mamy dziś, bardzo uspokajają. Dziś mamy 727 nowych przypadków COVID, w porównaniu do dużych ilości z 5. fali to naprawdę niewiele - zaznaczył.

. .

Większa ilość zakażeń jesienią

- Przed nami piękna wiosna i mam nadzieję piękne lato, ale jest okres jesienny, kiedy w sposób naturalny dochodzi do zwiększenia ilości zakażeń, tak że eksperci prognozują, że może dojść do większej ilości zakażeń koronawirusem - powiedział Waldemar Kraska.

Jak zaznaczył, "epidemia wielokrotnie nas zaskakiwała". - Nie czyta naszych prognoz, musimy podchodzić z dużą dozą ostrożności, ale chciałbym, abyśmy przeszli ze stanu epidemii do stanu endemii, czyli normalnego stanu chorobowego, by traktować koronawirusa jak wirusa grypy, który pojawia się sezonowo - mówił wiceszef MSZ.


Posłuchaj
19:15 PR1_SD_2022_05_10-07-15-00_for_media.mp3 Waldemar Kraska: stan zagrożenia epidemicznego to stan, kiedy powinniśmy mieć w tyle głowy, że koronawirus jest wśród nas, nie znika (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

16 maja w Polsce zostanie zniesiony stan epidemii koronawirusa. Co najmniej do jesieni będzie jednak obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, a w szpitalach, przychodniach i aptekach nadal będziemy musieli zakładać maseczki ochronne. Stan epidemii, wprowadzony na skutek rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, obowiązywał w Polsce od marca 2020 roku. W związku z malejącą liczbą zakażeń – w ciągu ostatnich dwóch tygodni notowano średnio mniej niż tysiąc nowych przypadków dziennie – rząd zdecydował o jego zakończeniu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 10.05.2022 r. 

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Rząd chce "odcovidować" część szpitalnych łóżek i przywrócić je do systemu. Wiceszef MZ podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 18:13
Wiceszef resortu zdrowia powiedział, że w szczycie trzeciej fali pandemii w Polsce dla pacjentów z COVID-19 przeznaczonych było ok. 46 tys. łóżek. - W tej chwili razem z wojewodami opracowaliśmy plan, aby część tych łózek odcovidować, czyli przywrócić do normalnego funkcjonowania dla pozostałych pacjentów - oświadczył Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Niedzielski: czeka nas kilka miesięcy względnego spokoju

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 23:28
Minister zdrowia Adam Niedzielski nie przewiduje żadnego wzrostu zakażeń, tylko kontynuację spadków. - Wakacje, patrząc na to, co było w ubiegłym roku, są zawsze spokojniejsze, więc czeka nas trzy, cztery, może pięć miesięcy względnego spokoju - mówił.
rozwiń zwiń