Miliony złotych dla działkowców. "Rodzinne ogrody to korzyść dla miast"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 13:00
Osoby korzystające z rodzinnych ogrodów działkowych otrzymają łącznie 50 milionów złotych. - Ogrody działkowe dotychczas nie korzystały ze wsparcia publicznego, dlatego ta pomoc jest bardzo istotna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartłomiej Piech z Polskiego Związku Działkowców. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na zwiększenie terenów zieleni.
Rodzinne ogrody działkowe skupiają 900 tysięcy działek w Polsce
Rodzinne ogrody działkowe skupiają 900 tysięcy działek w Polsce Foto: Halfpoint/shutterstock
  • Rodzinne ogrody działkowe uzyskają wsparcie finansowe w łącznej kwocie 50 mln zł.
  • Nabór wniosków o dotacje ze środków unijnych ma rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.
  • Rodzinne ogrody działkowe skupiają 900 tysięcy działek w Polsce o łącznej powierzchni 41 tysięcy hektarów. Korzysta z nich około 4 milionów Polaków.

Działkowcy będą mogli przeznaczyć uzyskane dotacje na zwiększenie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenia powietrza oraz chroniące zwierzęta.

- To jest kwota, która będzie do dyspozycji wszystkich tych, którzy korzystają na co dzień z ogródków działkowych. Chcieliśmy również, aby ci wszyscy, którzy na co dzień są w ogródkach działkowych i którzy uprawiają, mogli także zakupić z tych środków finansowych na przykład narzędzia potrzebne do codziennej pracy, które będą sprzyjały powiększeniu terenów zielonych - informuje Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Dotacje poprzez ARiMR

Dotacje trafią do działkowców poprzez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - ARiMR zajmie się operacyjną stroną wdrożenia tego programu. Będzie przyjmować wnioski i tym sposobem będziemy mogli wesprzeć dobre wydawanie środków finansowych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Te środki będą przede wszystkim służyć działkowcom - mówi Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa.

Wielkość pomocy ma mieścić się w przedziale 10-100 tys. zł. - Ważne jest, że pokrywane są w 100 proc. koszty kwalifikowane, czyli mówiąc wprost, niewymagany jest wkład własny. Będziemy starali się, żeby te środki były wydane dobrze i sprawnie - przekazuje Halina Szymańska, prezes ARiMR.

Ogrody są ważne mieszkańców miast

Bartłomiej Piech z Polskiego Związku Działkowców zauważa, że "ogrody działkowe dotychczas nie korzystały ze wsparcia publicznego, dlatego ta pomoc jest bardzo istotna".

- Z punktu widzenia rodzinnych ogrodów działkowych, to są na pewne olbrzymie środki. Kwota robi wrażenie i jest bardzo potrzebna w ogrodach działkowych. Ogrody są korzyścią nie tylko dla samych działkowców, ale dla ogółu mieszkańców społeczności miejskich. Zieleń, którą utrzymują działkowcy, nic nie kosztuje miast, co też jest bardzo ważne, a dotychczas było pomijane - komentuje Bartłomiej Piech.

Posłuchaj
03:26 Jedynka/Sygnały dnia - 12.05.2022 ogrody Miliony złotych dla działkowców. "Rodzinne ogrody to korzyść dla miast" (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Tomasz Matusiak

Data emisji: 12.05.2022 

Godzina emisji: 7.46

DS

Czytaj także

Aronia, żurawina, siemię lniane. Poznaj polskie superfoodsy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 10:22
Cudze chwalimy, swego nie znamy? Produkty spożywcze określane mianem superfoods kojarzą nam się z nasionami chia, jagodami goji czy korzeniem maca. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wiele tych zagranicznych produktów można zastąpić naszymi, polskimi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraniczne fundusze wykupują polskie mieszkania. Jaki ma to wpływ na cenę nieruchomości?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 13:09
Ceny mieszkań oraz kredytów rosną, w związku z tym mieszkanie stało się dobrem nieosiągalnym i przedmiotem spekulacji. Czy może wejść prawo ograniczające możliwość spekulacji przez wielkich międzynarodowych graczy? 
rozwiń zwiń