Gawkowski: wejście Finlandii i Szwecji do NATO będzie czarnym dniem dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 09:58
- Finlandia i Szwecja, przez lata pozostając poza NATO, nie zamykały basenu Morza Bałtyckiego, który de facto stanie się teraz basenem wewnętrznym Sojuszu. I bardzo dobrze, bo to ograniczy możliwości floty rosyjskiej, co oznacza większe bezpieczeństwo dla Polski - mówił w "Sygnałach dnia" Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

Cios w Rosję

Po agresji Rosji na Ukrainę Finlandia i Szwecja zamierzają wstąpić w szeregi Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oprócz znaczenia geopolitycznego tej decyzji, również dla bezpieczeństwa regionalnego, Krzysztof Gawkowski wskazywał na jeszcze jeden istotny element. - Finlandia ma ponad 1300 km granicy z Rosją. Rozszerzenie wschodniej flanki NATO powoduje olbrzymie problemy dla interoperacyjności rosyjskiej armii, bo trzeba będzie przenieść wojska z flanki białorusko-ukraińskiej również na tę fińską część - podkreślał gość Jedynki.

Szef klubu parlamentarnego Lewicy powiedział, że wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO zwiększa szanse, że putinowska Rosja nie rozszerzy konfliktu na Ukrainie na państwa Sojuszu.

. .

Ukraina w UE

Krzysztof Gawkowski popiera akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej, ale zdaje sobie sprawę, że będzie to długotrwały proces. - Polska po przemianach w 1989 roku czekała de facto 15 lat na wejście do UE. Trzeba było dostosować prawo, dokonać wielkiej korekty społecznej i tego myślenia, które jest dzisiaj w Unii Europejskiej, że jesteśmy jedną wielką rodziną. Każde państwo czekało. W przypadku Ukrainy ten proces będzie trwał nie miesiącami, a latami. Do tego trzeba również decyzji - stwierdził.

Jak dodał poseł Lewicy, są we Wspólnocie państwa, które w przeciwieństwie do Polski nie chcą Ukrainy w UE. - Jeżeli nadal będzie obowiązywała zasada jednomyślności, to Ukraina nigdy nie będzie w Unii Europejskiej, nawet za 10 czy za 15 lat - przekonywał.

Posłuchaj
29:29 Jedynka Sygnały dnia 13.05.2022 gawkowski.mp3 Rozmowa z Krzysztofem Gawkowskim, szefem klubu parlamentarnego Lewicy (Sygnały dnia/Jedynka) 

Ostatnio prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował, by zrezygnować ze wspomnianej zasady jednomyślmości. Krzysztof Gawkowski popiera ten pomysł. - Jeszcze przed tymi wypowiedziami prezydenta Macrona Lewica zaproponowała, że zamiast jednomyślności decyzje w UE powinny zapadać przy zgodzie 80 procent państw - tłumaczył.

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadziła: Katarzyna Gójska

GośćKrzysztof Gawkowski (przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Krzysztof Gawkowski: bezpieczna Ukraina to bezpieczna Polska

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 09:00
- Im bardziej będziemy angażowali się w to, żeby nie doszło do konfliktu na Ukrainie, tym większa szansa, że Polska będzie mogła spać spokojnie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Gawkowski: są państwa, które przymykają oczy na sytuację na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 10:05
- Coś takiego dzieje się nie pierwszy raz w historii świata. To wprost kojarzy mi się z obozami koncentracyjnymi, których zachodnia publiczność obserwująca II wojnę światową nie widziała aż do zakończenia tej wojny. A potem wszyscy podnosili larum, jak mogło dojść do masowego mordowania ludzi w XX wieku. Teraz do tego samego dochodzi w XXI wieku - mówił w "Sygnałach dnia" Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń