"Mamy bardzo dużo zadań do wykonania". Kidawa-Błońska o wyborach parlamentarnych 2023

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 09:44
Donald Tusk apeluje do opozycji o utworzenie wspólnej listy w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. - Obszarów, w których opozycja mówi jednym głosem, jest bardzo dużo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z Platformy Obywatelskiej.

Z najnowszego sondażu Ipsos dla portalu Oko.press wynika, że gdyby cała prodemokratyczna opozycja pięciu partii (w tym Porozumienia Jarosława Gowina, bez Konfederacji) utworzyła jedną listę, to taka koalicja zdobyłaby 50 proc. głosów. Na taką listę głosowałoby również ponad 90 proc. wyborców KO, Polski 2050 i Lewicy.

Na wyniki tego sondażu zareagował w poniedziałek (16.05) lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który po raz kolejny zaapelował do innych formacji opozycyjnych o porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej listy.

- Obszarów, w których opozycja mówi jednym głosem, jest bardzo dużo: miejsce Polski w Europie i NATO, umiejętność wykorzystywania środków unijnych, edukacja, zdrowie… Donald Tusk od wielu tygodni mówi, że wspólnie łatwiej będzie te wybory wygrać. Te badania są potwierdzeniem tego, że mamy rację i Polacy chcą wspólnej opozycji, która rozmawia i działa razem - komentuje Małgorzata Kidawa-Błońska.

PSL powoływało się natomiast na badania United Surveys, z których wynikało, że najlepiej dla opozycji byłoby, gdyby wystartowały dwa osobne duże bloki. - Rozumiem lidera każdej partii, który myśli o tym, żeby jego ugrupowanie zajęło jak najlepsze miejsce. Ale też wiem, że wszyscy są bardzo odpowiedzialni i wykorzystają tę szansę opozycji na zwycięstwo. Do wyborów jeszcze ponad rok - twierdzi gość Jedynki.

Izabela Leszczyna kandydatem na premiera?

Według nieoficjalnych doniesień Izabela Leszczyna, poseł PO, miałaby być kandydatem na premiera w przypadku wygrania wyborów przez opozycję. Czy rzeczywiście istnieje taki pomysł?

- Mamy świetnych ludzi w Platformie, bardzo dobrze merytorycznie przygotowanych do wielu funkcji, więc o to, co będzie po wygranych wyborach, nie martwię się. Jednak na razie trzeba wygrać wybory i wtedy będziemy mówili o sprawach personalnych - odpowiada Małgorzata Kidawa-Błońska.

. .

Rywalizacja Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego?

Latem odbędzie się kolejna edycja Campusu Polska, organizowanego przez Rafała Trzaskowskiego. Jak się mówi, Donald Tusk i Radosław Sikorski chcieliby zorganizować konkurencyjną imprezę. Czy politycy PO rywalizują o to, kto będzie zajmował się młodymi wyborcami?

- Nie rozumiem słowa "konkurencyjna". W czasie lata, najbliższych tygodni i miesięcy, będzie działo się bardzo wiele rzeczy. Jest Campus, który wchodzi w tradycję spotkań młodych ludzi w czasie wakacji, ale też jest konieczność innych, mniejszych spotkań w różnych zakątkach naszego kraju oraz rozmów na inne tematy (…). Tutaj nie ma konkurencji, ale jest jedno wspólne działanie, żeby młodzi ludzie byli aktywni i chcieli angażować się w życie naszego kraju - twierdzi Małgorzata Kidawa-Błońska.

Niektórzy członkowie i sympatycy PO są zdania, że "może byłoby lepiej, gdyby Rafał Trzaskowski stał na czele PO, a nie Donald Tusk". - Chciałabym poznać taką osobę, która tak mówi i specjalnie dziennikarzom podsyła, że w Platformie konieczne są zmiany. W Platformie były zmiany, mamy bardzo dobry zespół i bardzo dużo zadań do wykonania - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadził: Piotr Gociek

Gość: Małgorzata Kidawa-Błońska (wicemarszałek Sejmu, Platforma Obywatelska)

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 8.15

DS

Czytaj także

Jarosław Sachajko: Putin wywołuje gigantyczny kryzys żywnościowy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 09:30
- Putin rozpętał wojnę na wielu poziomach, po pierwsze militarnie oraz na naszej granicy białoruskiej, próbując w Polsce zrobić kryzys humanitarny, przerzucając migrantów ekonomicznych, ale również robi gigantyczny, światowy kryzys żywnościowy - mówi w "Sygnałach dnia" poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawdopodobnie taki scenariusz jest przed nami, ale to nie będzie radykalna zmiana". Soboń o nowelizacji budżetu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 08:13
- Aby inflacja hamowała, potrzebna jest bardziej restrykcyjna polityka pieniężna i fiskalna - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Artur Soboń. Wiceminister finansów mówił o zmianach planowanych przez resort w związku z inflacją i spowolnieniem wzrostu gospodarczego.
rozwiń zwiń