Czy Polacy korzystają z prawa do urlopu? "Młodsze pokolenia potrafią brać życie pełnymi garściami"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 12:29
Polscy pracownicy zyskali prawo do urlopu jako pierwsi w Europie. 16 maja 1922 roku Sejm II RP przyjął pionierską ustawę o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu. Czy Polacy potrafią efektywnie odpoczywać i korzystają z należnego im prawa do urlopu wypoczynkowego? 
Czy Polacy potrafią efektywnie wypoczywać?
Czy Polacy potrafią efektywnie wypoczywać?Foto: Shutterstock/Syda Productions
  • Polscy pracownicy zyskali prawo do urlopu jako pierwsi w Europie. 16 maja 1922 roku Sejm II RP przyjął pionierską ustawę o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu. 
  • Według najnowszych badań Polacy wciąż uczą się relaksować. 
  • Na tle Europy oraz świata Polska jest w czołówce krajów pod względem długości urlopu wypoczynkowego.

Młodsi umieją wypoczywać?

Za chwilę rozpocznie się gorący sezon urlopowy. Jak mówi Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP ds. prawa pracy, według przeprowadzonych badań Polacy dalej uczą się relaksować. - Naszym priorytetem coraz częściej staje się wypoczynek, wyjazd turystyczny czy rekreacyjny, jednak wciąż pozostaje problem spędzania wolnego czasu - zauważa. - Zdarza się, że urlop jest okazją do podjęcia dodatkowej pracy czy zrobienia remontu w domu - dodaje. 

Odpoczynek lepiej wychodzi młodszym pokoleniom, które "potrafią brać z życia pełnymi garściami". Jak uważa psycholog Bianca-Beata Kotoro, osobom starszym dalej wypoczynek kojarzy się z pracą. - Dla starszego pokolenia wypoczynek wiąże się z pracą np. na działce czy remontem, czyli rodzajem pracy i włożeniem wysiłku - podkreśla. 


Posłuchaj
02:38 Jedynka/SD urlop 18.05.2022.mp3 Czy Polacy korzystają z prawa do urlopu? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Problem z realizacją urlopu 

Czasami trudno wyjechać na zaplanowany wypoczynek, ponieważ wiąże się to z problemem realizacji prawa do urlopu. - Często organizacja pracy jest taka, że z trudem dostajemy urlop w takim terminie, w jakim byśmy chcieli - wyjaśnia Monika Fedorczuk, dyrektor Urzędu Pracy Miasta Stołecznego Warszawy. - Niekiedy jest tak, że pracownicy mają poczucie, że są niezastąpieni w pracy - zauważa. 

Zdarza się, że nasze problemy z wzięciem urlopu wynikają z tego, że zapominamy o składaniu wniosków urlopowych. - Wówczas zadaję pytanie, czy wystąpił pan/pani z pisemnym wnioskiem o urlop, ponieważ dopóki nie ma dowodu pisemnego, wtedy pracodawca jest zdania, że pracownik nie potrzebuje należnego mu urlopu - przyznaje Renata Ślęzak z Państwowej Inspekcji Pracy. 


. 

Polska w czołówce 

Nasz kraj znalazł się w czołówce krajów europejskich oraz światowych z najdłuższym okresem urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Najwięcej - 30 dni przysługuje pracownikom Finlandii, Brazylii oraz Francji, z kolei 28 dni przysługuje pracownikom na Litwie i w Wielkiej Brytanii. W większości państw europejskich wymiar urlopu wynosi 20 dni rocznie. Z kolei w krajach azjatyckich, m.in. w Indiach i Chinach, pracodawcy gwarantują tylko ok. 10-12 dni płatnego urlopu. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 18.05.2022 r. 

Godzina emisji: 8.41

ans


Czytaj także

Wakacje na kółkach - podróżuj będąc cały czas u siebie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 05:00
Wolność, bliskość natury i czas, który płynie jakby wolniej – z tym większości z nas kojarzą się wakacje w kamperze. Okazuje się, że zwolenników tego typu wypoczynku przybywa dosłownie każdego dnia! Co takiego niezwykłego jest w caravaningu? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego 2022

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 05:00
W związku z dzisiejszym Międzynarodowym Dniem Kierowcy Zawodowego wyjaśniamy wątpliwości związane z regulacjami Pakietu Mobilności dot. ujednolicenia czasu pracy kierowców, sposobu ich delegowania oraz warunków odpoczynku.
rozwiń zwiń