Adamczyk o pomocy UE dla Ukrainy: jak przychodzi do rzeczy, to brakuje pieniędzy, zapomnieli portfela

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 08:08
- Tu brakuje słów. To żenujące, że Niemcy, Francuzi, Holendrzy, Belgowie, Włosi, członkowie UE starają się uciszyć sumienie, nie dając eurocenta, kwota jest symboliczna - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, o decyzji Brukseli ws. pomocy dla uchodźców.

Komisja Europejska zadecydowała o przekazaniu 248 mln euro dla pięciu krajów przyjmujących uchodźców. Decyzję tę komentował gość "Sygnałów dnia".

- My miliardami wspieramy Ukrainę, to nie wsparcie dla Polski, Słowacji, dla tych, którzy pomagają, to wsparcie dla Ukrainy - powiedział.

- To żenujące, że z jednej strony w retoryce wielu przywódców politycznych państw UE pojawiają się hasła i słowa: pomóżmy, pomagamy Ukrainie, a kiedy przychodzi do rzeczy, brakuje pieniędzy, zapomnieli portfela, zatrzasnął się sejf - stwierdził Andrzej Adamczyk.

. .

Wymierna pomoc ze strony Polski

Minister mówił o konkretnym wsparciu ze strony Polski. - Rząd zdecydował, że uchodźcy korzystają z bezpłatnych biletów, umęczeni wojną mają prawo skorzystać ze środków transportu, przemieścić się do każdego miejsca w Polsce, jechać dalej do wyznaczonych celów, wydano 1 mln 900 tys. biletów tylko w ramach PKP IC - wyjaśnił.

- Można mówić o pełnej pomocy socjalnej, o wydatkach samorządów, ale także wydatkach zwykłych Polaków, którzy przyjmują w swoich domach uchodźców z Ukrainy - wymieniał Adamczyk. - Jak może kanclerz Niemiec i prezydent Francji spojrzeć Polkom i Polakom w oczy i powiedzieć "tak, pomagamy nawzajem"? Polacy ze swoich portfeli pomagają Ukrainie, a bogaci Europejczycy mają swoje inne zdanie - ocenił minister.

Posłuchaj
21:15 PR1_SD_2022_05_19-07-15-00_for_media.mp3 Andrzej Adamczyk: rząd zdecydował, że uchodźcy korzystają z bezpłatnych biletów, umęczeni wojną mają prawo skorzystać ze środków transportu, przemieścić się do każdego miejsca w Polsce, jechać dalej do wyznaczonych celów (Sygnały Dnia/Jedynka)

***

Audycja: Sygnały dnia

ProwadziłKrzysztof Świątek 

Gość: Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury)

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 7.15

wiadomości po ukraińsku nowe

pg

Czytaj także

Polskie koleje pomagają Ukraińcom. Ministerstwo prezentuje dane

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 12:17
Przez miesiąc ponad 330 tys. uchodźców skorzystało z polskich połączeń kolejowych. Dane przedstawiło Ministerstwo Infrastruktury. Polskim kolejarzom dziękował między innymi ambasador Ukrainy w naszym kraju Adrij Deszczyca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potrzebujemy dyskusji i współpracy z innymi państwami". Szefernaker o pomocy dla uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 14:49
Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker ocenił, że "w kwestii pomocy uchodźcom z Ukrainy potrzebujemy dyskusji i współpracy z innymi państwami". Zaznaczył, że na tę pomoc potrzebne są dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń