Sasin z Davos: dokonać transformacji energetycznej, ale nie kosztem bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 07:45
- Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos przez cały dzień przewijała się kwestia odbudowy Ukrainy i polskiej roli w tej odbudowie - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

YouTube/Polskie Radio

W niedzielę (22.05) w mieście Davos w Szwajcarii zainaugurowano Światowe Forum Ekonomiczne, które potrwa do 26 maja. Rozmowy dotyczą między innymi wojny na Ukrainie, pandemii COVID-19, polityki klimatycznej, przyszłości i perspektyw gospodarki.

Jacek Sasin przyznał, że "temat przyszłości Ukrainy i sytuacja wojenna były mocno obecne na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos". - Polski głos dotyczy nie tylko nas, ale jest także głosem naszego regionu. Wczoraj na forum w Davos przez cały dzień przewijała się kwestia odbudowy Ukrainy i polskiej roli w tej odbudowie. Rozmowy dotyczyły także skutków tej wojny, embarga na rosyjskie surowce i bezpieczeństwa energetycznego - powiedział wicepremier.

. .

"Gaz nie może być długo paliwem przejściowym"

Rozmówca Polskiego Radia zauważył, że "Europa, inaczej niż Polska, nie jest dziś gotowa, aby pozyskiwać gaz z innych źródeł niż rosyjskie". - Gaz nie może być długo paliwem przejściowym - to jest już głos dominujący w UE. To oznacza, że dłużej będziemy funkcjonować z energetyką opartą o węgiel - mówił.

Minister aktywów państwowych powiedział, że "obecnie musimy zainwestować w wydobycie węgla, bo w związku z embargiem na rosyjski węgiel będzie nam potrzeba więcej tego surowca, musimy także przyśpieszyć inwestycje w OZE i w atom". - Chcemy dokonać transformacji energetycznej, ale nie kosztem naszego bezpieczeństwa. Rok 2049 jest aktualny, ale oczekujemy zdecydowanego wsparcia - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
17:47 mp3_for_media.mp3 Jacek Sasin: chcemy dokonać transformacji energetycznej, ale nie kosztem naszego bezpieczeństwa (Sygnały dnia/Jedynka)

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Jacek Sasin (wicepremier i minister aktywów państwowych)

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 7.15

dn

Czytaj także

"Dostęp do nowych technologii i tańsza energia". Jacek Sasin o reaktorach atomowych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 07:46
- Porozumienia ws. atomu dają szanse na tańszą energię w Polsce. Współpraca z USA w tej sprawie gwarantuje nam dostęp do nowoczesnych technologii - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z węglem z Rosji i Białorusi. Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 16:37
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę wprowadzającą zakaz importu oraz tranzytu węgla i koksu pochodzącego z Rosji i Białorusi. W ustawie znalazł się też zapis o zamrażaniu majątków osób i podmiotów wskazanych na liście sankcyjnej, które wspierają rosyjską agresję na Ukrainę.
rozwiń zwiń