Wzrost cen w Polsce. Semeniuk: inflacja powinna spaść do około 8 procent

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 08:45
- Oczywiście, inflacja, kredyty i to, że stopy proc. są podnoszone, powoduje zastanawianie się Polaków nad tym, jak zaplanować kolejne miesiące. Obawy w kontekście inflacyjnym są absolutnie zrozumiałe - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. - Szacuje się, że w II połowie 2023 roku inflacja powinna spaść do około 8-8,5 procent - wskazała.

Inflacja w kwietniu mierzona rok do roku wyniosła 12,4 procent. Dane podał Główny Urząd Statystyczny. W tym okresie ceny towarów wzrosły o 13,1 procent, a ceny usług o 10,1 procent. - Dzisiaj nie widzimy dużego spadku popytu na produkty i usługi - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

- Oczywiście, inflacja, kredyty i to, że stopy proc. są podnoszone, powoduje zastanawianie się Polaków nad tym, jak zaplanować kolejne miesiące. Obawy w kontekście inflacyjnym są absolutnie zrozumiałe - zaznaczyła wiceminister i dodała, że dlatego właśnie rząd stara się "nie wykonywać gwałtownych ruchów" i stąd też wprowadzenie pakietu dla kredytobiorców.

8 procent w 2023?

Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", pakiet dla kredytobiorców "nie dosypuje środków finansowych, tylko odracza i zamienia wskaźnik WIBOR na nowy". - Dzisiaj szacujemy, że pakiet dotrze do 2 mln Polaków - podkreśliła. 

- Co do samej inflacji - szacuje się, że w II połowie 2023 roku inflacja powinna spaść do około 8-8,5 procent - wskazała Olga Semeniuk.

"Socjal" zostaje

Wiceminister rozwoju i technologii skomentowała też apele niektórych polityków i ekonomistów o to, by wobec inflacji powyżej 12 procent uciąć rządowe transfery socjalne. - Nie wyobrażam sobie, żeby dzisiaj zabrać 13., 14. emeryturę, 500+, RKO - projekty, które są właśnie dla rodzin - stwierdziła rozmówczyni radiowej Jedynki. 

- Te programy społeczne są od tego, by zlikwidować skutki gospodarcze, z którymi dzisiaj się mierzymy. Koszyk produktów u seniora, osoby starszej, jest zazwyczaj taki sam - to produkty spożywcze, żywnościowe, pierwszej potrzeby oraz lekarze, leki i różnego rodzaju usługi medyczne - wskazała.

. .

Konsekwencja rządu

- Nie rozumiem kontekstu opozycyjnego dotyczącego tego, że powinniśmy zrezygnować z tych pakietów. Przecież te pakiety idą i są kierowane do osób najsłabszych ekonomicznie - tych, które nie są aktywne zawodowo, stąd 13. i 14. emerytura. To nie jest napędzanie inflacji, to jest konsekwentna kontynuacja programów, które obiecaliśmy i to też nie jest kiełbasa wyborcza. Konsekwencja rządów polega na tym, że jak wprowadzamy jakiś program to chcemy go kontynuować - wyjaśniła.

- Tak samo, jeśli chodzi o płacę minimalną - pomimo pandemii, z roku na rok płaca minimalna rośnie i będziemy się starali, by wzrost był coraz wyższy. Szacuje się, że średnia płaca to będzie ponad 6500 złotych brutto - podkreśliła Olga Semeniuk.

Posłuchaj
14:46 Olga-Semeniuk---S4_MP3 2022_05_26-08-15-11.mp3 Olga Semeniuk o inflacji i prognozach jej wysokości ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Czytaj także:

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 8.15

mbl

Czytaj także

Prezes Krajowego Rejestru Długów o inflacji: musimy liczyć się ze wzrostem rat kredytu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 19:17
– Osoby, które mają zaciągnięte kredyty, muszą liczyć się ze wzrostem raty po każdym podniesieniu stopy procentowej. Może nie odczujemy tego natychmiast, ale musimy pamiętać, że jednak zacznie nam ubywać tych pieniędzy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyć z wysoką inflacją? Dr Bartoszewicz: każdy zakup trzeba przemyśleć

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 22:19
- To najtrudniejszy czas dla społeczeństwa, gdy przychodzi inflacja - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH, oceniając sytuację ekonomiczną Polaków. - Nie podejmowałbym żadnych pochopnych działań. Wiemy, że będzie drożej, że trzeba oszczędzać i zahamować decyzje związane z wakacjami i dodatkowymi zakupami. Musimy każdą decyzję przemyśleć, zastanawiać się, czy to naprawdę jest nam niezbędne, bo może się okazać, że za miesiąc, dwa, zabraknie nam na rachunki, żeby je opłacić - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krysiak o inflacji w Polsce: dzięki dywersyfikacji energetycznej możemy oczekiwać jej wyhamowania

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 16:04
- W skutek dywersyfikacji energetycznej w krajach takich jak Polska raczej możemy mieć oczekiwanie, że inflacja będzie większa w Niemczech czy Francji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń