Dzień Ojca 2022. "Tata pomaga nam w podejmowaniu życiowych decyzji"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 11:00
Ojcowie starają się wyznaczać nam drogę, próbują motywować, i po prostu kochają nas. - Są drogowskazami w naszym życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Sroczyńska, socjolog rodziny. Za co każdy z nas kocha swojego tatę?
Ojciec - w każdym wieku - pomaga nam w podejmowaniu trudnych decyzji
Ojciec - w każdym wieku - pomaga nam w podejmowaniu trudnych decyzjiFoto: Halfpoint/shutterstock
  • Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest corocznie 23 czerwca. Jest to święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności dla ojców.
  • Po raz pierwszy Dzień Ojca pojawił się w polskim kalendarzu w 1965 roku.
  • O ojcach przeważnie mówi się, że dali nam szkołę życia. Z pewnością każdy z nas coś zawdzięcza swojemu tacie.

Pytani przez nas warszawiacy mówią, że ich ojcowie "po prostu dali radę". - Dzięki niemu jestem na tym świecie - przyznaje jeden z przechodniów.
Inni są wdzięczni za trzymaną dyscyplinę, a także nauczenie pozytywnego podejścia do życia. - Mój ojciec zainspirował mnie pracowitością i wytrwałością w dążeniu do celu. Nauczył mnie tego, że nigdy się nie poddaję, żebyśmy jako rodzina mieli co jeść, pić i mogli w cieple siedzieć, jak to mówią niektórzy - słyszymy.

Marzenia nic mnie kosztują, ale droga do nich już tak

Ojcowie próbują pokazywać nam życiową drogę. Zdarza się, że część z nich nie wie, jak skutecznie to zrobić, inni odpuszczają, ale są też tacy, którzy potrafią zmotywować swoje dzieci. Takiego tatę miał dr Dariusz Cupiał, twórca inicjatywy Tato.Net.

- Byłem uczniem czwartej klasy. Moim marzeniem było zapisać się do klubu piłkarskiego i zostać piłkarzem, ponieważ nasi zawodnicy odnosili wtedy sukcesy. Mój tato pokazał mi, że marzenia nic nie kosztują, ale droga do nich już tak. Wyznaczył mi pewien warunek, abym mógł być w klubie piłkarskim. Była to znacząca poprawa wyników nauki w szkole. Gdy próbowałem protestować i negocjować, dowiedziałem się, że mój ojciec mnie zna i wierzy we mnie, że mogę to osiągnąć. Tak się stało - wspomina dr Dariusz Cupiał.

Ojciec pomaga podejmować decyzje

Prof. Maria Sroczyńska przyznaje, że ci, którzy nie mieli takich ojców, mają po prostu ciężej. - Ojcowie są drogowskazami w naszym życiu - zauważa.

- To, co dziś obserwujemy, czyli rodzaj pewnego feminizowania mężczyzn, zwłaszcza tych młodych, ich miękkość i niezdecydowanie, a z drugiej strony pewną maskulinizację kobiet, to w dużej mierze efekty nieobecności. Nie zawsze tylko fizycznej czy dotyczącej na przykład rozwoju, ale również niechęci do wtrącania się. Badania dotyczące młodzieży pokazują, że z matkami rozmawiamy częściej, jednak ojcowie są bardzo ważni w kontekście podejmowania istotnych decyzji życiowych - wyjaśnia prof. Maria Sroczyńska.

Dr Dariusz Cupiał potwierdza, że często zdarza się, iż to ojciec pomaga swoim dzieciom wyzbyć się egoistycznego czy narcystycznego patrzenia na świat.

Czytaj także:

Posłuchaj
04:22 Jedynka/Sygnały dnia - 23.06.2022 dzień ojca Dzień Ojca 2022. "Tata pomaga nam w podejmowaniu życiowych decyzji" (Jedynka/Sygnały dnia)

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 23.06.2022 

Godzina emisji: 7.45

DS

Czytaj także

Banknoty i złoto znalezione w Tarnowie czekają na właściciela 

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 10:00
W centrum Tarnowa odnaleziono zagubioną sztabkę złota wraz ze sporą sumą pieniędzy. Znalezisko odniesiono na policję, która od trzech tygodni poszukuje właściciela. Co stanie się z gotówką oraz ze złotem, jeśli nikt się po nie nie zgłosi?
rozwiń zwiń