Policjanci jakich mało (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 08:15
Renata Durda ("Niebieska Linia"): Przychodziły do nas kobiety i mówiły: gdyby nie ten policjant, to dziś by mnie tutaj z wami nie było. To on uratował moją rodzinę, moje dzieci.
Audio

Funkcjonariuszy, którzy pomagają ofiarom przemocy w rodzinie od trzech lat szuka i wyróżnia Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" organizując plebiscyt "Policjant, który mi pomógł".

Jak tłumaczy Renata Durda, kierownik Pogotowia pomysł zrodził się dawno temu. - Przez lata słuchaliśmy, jak bardzo kobiety nie są zadowolenie z reakcji policji. O tym, że policja lekceważyła, że nie interweniowała w odpowiedni osób, że sprawca pozostawał na miejscu zdarzenia i po wyjściu policji różne złe rzeczy się działy – mówiła w "Sygnałach Dnia".

Pogotowie, które pomaga ofiarom przemocy od 15 lat stwierdziło, że chce zainwestować dobrze wyszkolonych i przygotowanych policjantów, którzy będą potrafili odpowiednio reagować, kiedy spotkają się z tego typu problemem. Po latach inwestycja zaczęła się zwracać. Przychodziły do nas kobiety i mówiły: gdyby nie ten policjant to dziś by mnie tutaj z wami nie było. To on uratował moją rodzinę, moje dzieci – opowiadała Durda.

/

 

Pogotowie doszło do wniosku, że takich policjantów powinno się doceniać i pokazywać, jako wzór do naśladowania. - W Polsce dużo się mówi o tym, co ludzie robią źle, albo o tym, że w ogóle nic nie robią, a powinni – stwierdziła kierownik Pogotowia. Tymczasem okazało się, że są policjanci, którzy dobrze wykonują swoją pracę, znają problem przemocy w rodzinie i potrafią empatycznie wczuć sie w sytuację ofiar.

Stąd pomysł na organizowany plebiscyt "Policjant, który mi pomógł", w którym wyróżniono już piętnastu laureatów. - Są to policjanci z całego kraju, reprezentują różne jednostki policji. Są to policyjne perełki – dodała podinspektor Anna Kuźnia.

Laureaci, to osoby, które są liderami w regionach. Oni pokazują jak ważna jest postawa policjanta w procesie pomocowym dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie. - Sa dowodem na to, że policja staje się coraz lepszym partnerem dla instytucji pozapolicyjnych – stwierdziła podinspektor.

Nagrodą dla zwycięzców plebiscytu jest wdzięczność ofiar, szacunek środowiska i statuetka.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Policjanci jakich mało" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.

Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemoc w rodzinie - PzJ 2

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 17:27
Przemoc psychiczna to przestępstwo...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Profilaktyka a Ty". Policjanci będą szkolić nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 20:00
W ramach najnowszej odsłony programu "Profilaktyka a Ty" policjanci mają uczyć nauczycieli jak rozmawiać z młodzieżą o zagrożeniach związanych z narkotykami i przemocą.
rozwiń zwiń