X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Głód na polskich pracowników jest duży (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 08:15
Andrzej Arendarski (Krajowa Izba Gospodarcza): Pracę w Niemczech znajdą specjaliści w zawodach społecznie użytecznych, w usługach, rzemiośle, budownictwie. Polacy zarobią tam trzy, cztery razy więcej niż w kraju.
Audio

Jak podkreślił prezes Krajowej Izby Gospodarczej wolne miejsca pracy czekają również na lepiej wykształconych specjalistów. W Niemczech szczególnie brakuje informatyków.

Jedyną przeszkodą w znalezieniu pracy u sąsiadów zza Odry może stanowić brak znajomości języka niemieckiego. Jednak zdaniem Krzysztofa Arendarskiego dotyczy ona jedynie tych zawodów, w których pracownicy mają bezpośredni kontakt z klientem. - Natomiast mniejsze znaczenie ma na przykład w budownictwie. Tam pracownik nie rozmawia, ale buduje – stwierdził gość Jedynki.

Ponadto jak tłumaczył prezes Krajowej Izby Gospodarczej - Niemcy, jako dobrze zorganizowany i pragmatyczny naród pomyśleli także o tym i już wyciągnęli pomocną dłoń w stronę potencjalnych polskich pracowników, czyli w stronę młodzieży. Uruchamili specjalne programy i od kilku miesięcy zapraszają młodych Polaków na szkolenia. - Płacą im za to tysiąc euro miesięcznie, zapewniają miejsce w internacie i tam uczą ich nie tylko zawodu, ale i języka niemieckiego – tłumaczył Andrzej Arendarski.

Jednak nie wszystkim obywatelom podoba się "nowe otwarcie", które nastąpi 1 maja. Ponad 60 procent Niemców ma krytyczny stosunek do otwarcia swojego rynku pracy. Głównym powodem tej niechęci jest obawa przed obniżaniem płac. - Związki zawodowe boją się, że pracodawcy mając do dyspozycji większą ilość pracowników będą obniżali wynagrodzenia – mówił prezes.

Polska ambasada w Berlinie przewiduje, że w ciągu najbliższych lat pracy za Odrą może szukać około 400 tysięcy Polaków.  Według niemieckich specjalistów z instytutu badań nad rynkiem pracy za Odra brakuje około 3 milionów pracowników, a problemy kadrowe ma 70 procent przedsiębiorstw. Najwięcej ofert pracy jest w najbogatszych zachodnich i południowych Landach Republiki Federalnej Niemiec.

Rozmawiali Wiesław Molak i Mariusz Syta

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Andzrej Arendarski" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.

Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.

Pełny tekst rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz pracy w Niemczech? Inspekcja pracy przestrzega

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 15:34
Inspekcja pracy musi chronić Polaków, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę. Dlatego ostrzega przed oszukańczymi ofertami zarobku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Menedżerzy uczą się niemieckiego, chcą wyjechać

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 08:03
Do pracy w Niemczech wybiera się ogółem co czwarty spośród niemal 10 tysięcy menedżerów i specjalistów ankietowanych przez firmę doradztwa personalnego Hays Poland.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za Odrą nie ma kto pracować

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 13:59
Brak rąk do pracy jest coraz bardziej odczuwalny w Niemczech. Zapotrzebowanie na siłę roboczą u naszych zachodnich sąsiadów jest największe od lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy pracujący w Niemczech zasilą nasz budżet

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 07:40
Według wstępnych szacunków z samego zwrotu podatku Polaków legalnie pracujących w Niemczech, do budżetu może wpłynąć około półtora miliarda złotych.
rozwiń zwiń