Stalking, czyli uporczywe nękanie - to przestępstwo (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 08:15
Krzysztof Kwiatkowski (minister sprawiedliwości): Uporczywe to znaczy ciągłe, w dłuższym odcinku czasu, takie, które uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie.
Audio

6 czerwca weszły w życie przepisy dotyczące zjawiska zwanego stalkingiem - można je zdefiniować jako swoiste "prześladowanie na tle emocjonalnym".

"Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat" – tak stanowi art. 190a Kodeksu Karnego wprowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak mówił gość "Sygnałów Dnia", Krzysztof Kwiatkowski, zanim Ministerstwo zdecydowało się wprowadzić zmiany w polskim prawie, sprawdziło, jak dużej grupy Polaków dotyczy problem, jakim jest stalking.

Badania na próbie ponad 10 tys. Polek i Polaków przeprowadził Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. - Okazało się, że co dziesiąty z nas doznał uporczywego nękania. Dokładnie było to 12 proc. przepytanych kobiet i 8 proc. mężczyzn – przybliżał wyniki danych Kwiatkowski. Dodał, że z tego typu przestępczością mogło spotkać się ponad 3 miliony Polaków.

Minister Kwiatkowski podkreślił, że każdy przypadek stalkingu będzie rozpatrywany indywidualnie. - Konkretną sytuację będzie na pierwszym etapie oceniał policjant, później prokurator, a ostatecznie sąd. Tutaj nie można wprowadzić jednej suchej zasady – stwierdził.

Nadmienił, że nową kategorię przestępstwa wprowadziło już kilkadziesiąt krajów na świecie i prawie połowa krajów Unii Europejskiej. - Uciążliwość tego przestępstwa wzrosła wraz z rozwojem nowoczesnych technologii – tłumaczył Krzysztof Kwiatkowski, Minister Sprawiedliwości.

Za stalking sąd będzie mógł uznać wykonywanie licznych telefonów do ofiary, wysyłanie jej sms-ów, śledzenie, ale też obdarowywanie ofiary prezentami, których ona sobie nie życzy. Do trzech lat więzienia będzie grozić również osobom wykorzystującym wizerunek pokrzywdzonego lub inne jego dane osobowe w celu wyrządzenia mu szkody majątkowej lub osobistej, np. przez zamawianie na jego koszt towarów oraz tworzenie, bez jego wiedzy, kont osobistych na portalach społecznościowych, podszywając się pod taką osobę. Jeśli nękanie doprowadzi poszkodowanego do próby samobójczej, to sprawca będzie mógł trafić do więzienia nawet na 10 lat. Ściganie sprawców stalkingu będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.

Rozmawiali Mariusz Syta i Wiesław Molak.

(mb)

Pelny zapis rozmowy do przeczytania

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Krzysztof Kwiatkowski" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rz": nękanie sms-ami będzie przestępstwem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 06:41
Wszystko wskazuje na to, że niebawem stalking czyli regularne nękanie (np. wysyłanie setek esemesów) czy nagabywanie stanie się w Polsce przestępstwem - informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

3 miliony Polaków jest dręczonych

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 15:57
"Zastanawiamy się, jak szerokie jest w Polsce zjawisko stalkingu, czyli uporczywego nękania."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet trzy lata więzienia za SMS-a

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 05:47
Kilka milionów Polaków pada ofiarą obraźliwych maili, sms-ów, wpisów na forach internetowych, umieszczanych przez niechcianych adoratorów czy natrętnych sąsiadów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet 10 lat więzienia za nękanie telefonami i SMS-ami

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 11:20
Sejm przyjął przepisy dotyczące stalkingu, czyli uporczywego nękania.
rozwiń zwiń