Moskwa wykorzystuje epidemię do swoich celów (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 08:12
Marek Sawicki (minister rolnictwa i rozwoju wsi): Komisja Europejska powinna przeciwdziałać embargu na warzywa i owoce nałożonemu przez Rosję.
Audio

Marek Sawicki przekonywał, że w czerwcu dojdzie do sezonowego spadku cen żywności. Tłumaczył, że na świecie i w Europie one stale rosną i ma to związek ze zwiększeniem się cen na surowce i spekulacją na rynkach światowych.

Jego zdaniem problemem jest też brak reformy wspólnej polityki rolnej w Unii Europejskiej, gdyż od kilkunastu lat nastawiona jest ona na hamowanie i redukcję produkcji.

- Trzeba znacznie więcej pieniędzy przeznaczyć na rozwój, modernizację i inwestycje, na budowanie rolnictwa konkurencyjnego. Nie może być tak, że rolnikowi płaci się za odchodzenie od produkcji, gdyż widać, że żywności na świecie będzie potrzeba coraz więcej – zaznaczył gość "Sygnałów Dnia".

W radiowej Jedynce przyznał, że polskie straty z powodu epidemii bakterii E.coli to ponad 50 mln euro. Propozycja odszkodowań dla państw Unii Europejskiej to ok. 210 mln euro, co, w jego odczuciu, jest bardzo niską sumą, gdyż rolnicy ponieśli bardzo duże straty z powodu kryzysu gospodarczego.

- Dziwię się, że tak zbiurokratyzowana struktura kompletnie nie rozumie tego, co się dzieje w produkcji – dodał.

Marek Sawicki zauważył, że Rosja zastosowała embargo na dostawy warzyw i owoców z Polski i innych krajów UE w sposób zbyt restrykcyjny. Dodał, że Komisja Europejska powinna się była spodziewać takiej reakcji i jej zadaniem było jej przeciwdziałanie.

- Rosja wykorzystuje tę sytuację, by podnieść swój poziom negocjacyjny w ramach Światowej Organizacji Handlu – podsumował.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

(pp)

>>>Pełny tekst rozmowy

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Moskwa wykorzystuje epidemię do swoich celów" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Czytaj także

Polska żywność robi furorę w UE

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 13:47
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej nastąpił dynamiczny wzrost eksportu naszej żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejskie i niemieckie służby zawiodły

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 08:58
Marek Sawicki, minister rolnictwa: Już po tygodniu powinno być znane źródło rozprzestrzeniania się bakterii E. coli. Niemcy oskarżyli inne kraje, a dziś wiemy, że źródło znajduje się u nich. Porządek niemiecki legł w gruzach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE: to nie rośliny są źródłem zakażeń E. coli

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 20:15
Warzywa i owoce prawdopodobnie nie są źródłem zakażenia bakterią E.coli - te zaskakujące, wstępne wnioski podała Komisja Europejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska inspekcja sanitarna: UE wywiera presję

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 12:11
Unia Europejska nie wywiązuje się ze zobowiązań podjętych podczas wspólnego szczytu, a mimo to próbuje wywierać presję w sprawie embarga – twierdzi główny lekarz sanitarny Rosji.
rozwiń zwiń