Oleksy parytetów nie uznaje (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 07:15
Katarzyna Piekarska (SLD): Często mówimy: kobiety wysoko na listach. Ale jak przychodzi, co, do czego to niektórzy panowie prezentują taki pogląd: ok. kobiety wysoko na listach, ale nie przede mną.
Audio

Wiceprzewodnicząca SLD wyjawiła, że Józef Oleksy chciałaby dostać numer 1 w okręgu siedlecko-ostrołęckim. - Tyle tylko, że tam listę otwiera pani posłanka Stanisława Prządka, która jest niezwykle pracowita i zasłużyła na to, aby ten okręg otwierać – stwierdziła Piekarska. - Jedynka jest tylko jedna. I dziwi mnie deklaracja Józefa Oleksego, że jeśli dostanie w tym okręgu drugie miejsce to nie będzie kandydował – przyznała Katarzyna Piekarska.

Co do kandydowania z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej dwóch byłych premierów - Leszka Millera i Józefa Oleksego  powiedziała, że o tym, z jakiego okręgu i którego miejsca wystartują zadecyduje Zarząd Krajowy SLD. W opinii wiceprzewodniczącej obie kandydatury są będą wartością dodaną w parlamencie. Jednak jej zdaniem Oleksy i Miller powinni kandydować do Senatu. - Wydaje mi się, że z ich nazwiskami, ich pozycją, ich dorobkiem nie mieliby najmniejszych problemów, aby ubiegać się o mandat do Senatu – wyraziła przekonanie.

>>>Pełny tekst rozmowy

Co do zamieszania wokół jej osoby, a mianowicie decyzji władz SLD o tym, że nie wystartuje z numerem jeden z warszawskiej listy tłumaczyła, że była to jej decyzja. - Koncepcja, abym znalazła się na pierwszym miejscu listy wyborczej była związana z tym, żeby kobieta otwierała najbardziej prestiżowy okręg w Warszawie – wyjawiała.

Zdecydowała się ustąpić miejsca Ryszardowi Kaliszowi, gdyż jak tłumaczyła, trudno było znaleźć mocnego lidera na okręg podwarszawski, który dla SLD jest ważnym okręgiem. – To okręg z silną reprezentacją polityczną Platformy Obywatelskiej, PSL i PiS-u. Startują w nim Halicki, Błaszczak, Piechociński, a więc polityczna pierwsza liga – mówiła.

Dodała, że nie była to dla niej łatwa decyzja. - Pierwsze miejsce jest tylko jedno - skwitowała.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Katarzyna Piekarska" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również wideo z rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Czytaj także

PO równa się PiS

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 07:15
Grzegorz Napieralski (SLD): Tusk buduje Platformę i politykę PO tylko na negacji PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miller: PiS do piekła. "Z Kaczyńskim i Ziobrą do łóżka nie pójdę"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 11:50
- Ze względu na bezpieczeństwo państwa i jego obywateli PiS powinno trafić najlepiej do piekła. A na razie do głębokiej opozycji – powiedział Leszek Miller w wywiadzie dla tygodnika „Polityka”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Partie pilnie szukają kobiet na listy. Przyjmą gosposie i celebrytki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2011 07:55
Ustawa, którą pod koniec roku uchwalił Sejm głosami PO, SLD i PSL, zobowiązuje partie do zagwarantowania kobietom miejsc na listach wyborczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napieralski: nie boję się starcia ani z Tuskiem, ani z Arłukowiczem

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 13:29
Szef SLD Grzegorz Napieralski przyznał, że nie zastanawiał się jeszcze, czy w wyborach parlamentarnych będzie startował z listy z Warszawy czy w Szczecinie.
rozwiń zwiń