X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Możemy być dumni z polskiej kuchni (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 08:52
Grzegorz Russak (znawca kuchni): Nasze dziedzictwo kulinarne to jest wielka i poważna sprawa. Niestety, coraz bardziej zaniedbana.
Audio

– W Europie dziedzictwo kulinarne to forma zarabiania bardzo dobrych pieniędzy. U nas, niestety, jest ono rozbijane przez tych, którzy chcą panować na rynku – powiedział Grzegorz Russak, gawędziarz, znawca kuchni i autor książek kulinarnych.

W "Sygnałach Dnia" podkreślił, że powinniśmy budować swoją markę, proponując tradycyjną polską kuchnię. Jego zdaniem w tych sprawach należy podchodzić po europejsku, z wielkim szacunkiem do swojego dziedzictwa kulinarnego.

– Gdy Polska wchodziła do NATO, w prowadzonym przeze mnie Domu Polonii w Pułtusku serwowaliśmy zagranicznym gościom tradycyjną polską kuchnię, zgodnie z polskimi zasadami kultury stołu i efekty były rewelacyjne. To do mnie dzisiejsza kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjeżdżała i mówiła, że jest w siódmym niebie po zjedzeniu naszej tradycyjnej kolacji – wspominał.

>>>Pełny tekst rozmowy do przeczytania

Gość radiowej Jedynki przypomniał też wigilię z udziałem wielu ambasadorów, która okazała się wielkim sukcesem.

Grzegorz Russak nie zgodził się z zarzutami, że polska kuchnia jest ciężkostrawna.

– W czasie, kiedy Polski nie było na mapach świata, kiedy walczyliśmy o swoją tożsamość narodową, regionalną, to wtedy zwyciężaliśmy tylko kuchnią. To dlatego siadamy do stołu wigilijnego i to nie z powodu głodu Polacy stawiali na stole wielkanocnym pięćdziesiąt typów ciasta drożdżowego. Nasi przodkowie pokazywali w ten sposób, jakie wielkie mamy dziedzictwo kulinarne – zaznaczył.

Mało kto też wie, że to Polacy pierwsi w Europie zakładali rybne stawy hodowlane. Ponieważ w tradycji były i są posty, więc skoro należało jeść rybę, to warto było zadbać, aby była świeża. Po nauki do Polski przyjeżdżano z całego kontynentu.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wigilie polskie niezmienne od lat

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2009 09:02
Ks. Bogdan Bartołd wyraził w Sygnałach Dnia przekonanie, że 90% z nas wpuściłoby do domu obcego, niespodziewanego, wigilijnego gościa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie może jej zabraknąć wśród 12 potraw

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 14:23
Kutia jest potrawą silnie zakorzenioną w wigilijnej tradycji kulinarnej nie tylko Polski, ale także Białorusi, Ukrainy i Litwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sięgając w przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 12:30
Coraz więcej ludzi zaczyna się interesować swoją rodzinną przeszłością.
rozwiń zwiń