Poszkodowane gospodarstwa dostaną pomoc (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 10:00
Marek Sawicki (minister rolnictwa): Na odszkodowania dla rolników, dotkniętych skutkami tegorocznych anomalii klimatycznych, przeznaczono 30 milionów złotych.
Audio

Każde gospodarstwo rolne poszkodowane w wyniku trąb powietrznych albo deszczu dostanie około pięciu tysięcy złotych.

Minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) powiedział w "Sygnałach Dnia", że aby uzyskać taką pomoc, rolnicy muszą spełnić przynajmniej dwa warunki: po pierwsze straty muszą być drobiazgowo opisane i oszacowane, a po drugie muszą one wynieść przynajmniej 30 procent produkcji danego gospodarstwa. Taki próg bowiem ustaliła Unia Europejska. Minister zastrzegł, że na pełny zwrot strat mogą liczyć tylko ci producenci, którzy rzeczywiście stracili wszystkie zbiory. – Producenci papryki czy wiśni, które wymroziły się na wiosnę, nie będą mieli dochodów nie tylko teraz, ale i w następnych miesiącach – zwrócił uwagę minister Sawicki.

Gość Jedynki przypomniał, że przewidziano również szereg dodatkowych ułatwień: preferencyjne bardzo nisko oprocentowane kredyty, programy pożyczek na odtworzenie bazy produkcyjnej, a także odroczenia spłat dotychczas spłacanych kredytów. Udział własny rolnika w wypadku takiej pożyczki wynosi zaledwie 10 procent.

>>>Pełny zapis rozmowy do przeczytania

Marek Sawicki z niecierpliwością oczekuje dzisiejszej publikacji raportu o przyczynach katastrofy w Smoleńsku. Minister nie wie, czy będą konsekwencje personalne raportu. – Premier nie konsultował niczego z ministrami, a przynajmniej z ministrami z PSL – ujawnia członek rządu. Jego zdaniem dziś trzeba dać opinii publicznej jasny sygnał i jasne informacje, kto odpowiadał za zaniedbania, które doprowadziły do wypadku. Od katastrofy minął już przecież ponad rok.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(ag)

Czytaj także

210 mln euro dla rolników po epidemii EHEC

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 10:00
210 milionów euro - tyle ma wynosić nowy fundusz wsparcia dla unijnych rolników, którzy ponieśli straty w związku z wybuchem epidemii wywołanej bakterią E.coli, która zakaziła żywność w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moskwa wykorzystuje epidemię do swoich celów (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 08:12
Marek Sawicki (minister rolnictwa i rozwoju wsi): Komisja Europejska powinna przeciwdziałać embargu na warzywa i owoce nałożonemu przez Rosję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK : to Arabski odpowiada za loty VIP-ów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 21:45
Najwyższa Izba Kontroli uznała, że to szef Kancelarii Premiera odpowiada za organizację lotów VIP – pisze „Rz”.
rozwiń zwiń