Poprawić ustawę refundacyjną (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 08:09
Jacek Kurski (SP): To przedziwna sprawa, jak jedną ustawą można wyrządzić tyle krzywdy różnym grupom zawodowym, a przede wszystkim społeczeństwu.
Audio
Jacek Kurski w studiu radiowej Jedynki
Jacek Kurski w studiu radiowej JedynkiFoto: PR

Europoseł Jacek Kurski zapowiada, że senatorowie Solidarnej Polski będą chcieli poprawić ustawę refundacyjną, tak by umożliwiała organizacjom pożytku publicznego przekazywanie sprzętu medycznego szpitalom.

Według "Rzeczpospolitej", zapisy nowej ustawy uniemożliwiają przekazywanie szpitalom darowizn, a więc między innymi pomp insulinowych, kupowanych ze środków zebranych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

PO nagradza za niekompetencję

- To przedziwna sprawa, jak jedną ustawą można wyrządzić tyle krzywdy różnym grupom zawodowym, a przede wszystkim społeczeństwu - zauważa Kurski w radiowej Jedynce ("Sygnały Dnia"). Poseł zarzuca PO, że utrzymuje władzę konfliktując różne grupy zawodowe. Korski jednoznacznie ocenia, że za ustawę refundacyjną, którą określił mianem bubla prawnego, odpowiada obecna marszałek sejmu Ewa Kopacz, choć nie wymienił jej nazwiska. - Jeżeli z takiej ustawy ktoś jest dumny i dostaje nagrodę w postaci funkcji drugiej osoby w państwie, czyli marszałka sejmu, więc świadczy to o negatywnej selekcji i promowaniu za zło, jakie jest dzisiaj w wykonaniu Platformy - mówi gość Jedynki.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Zdaniem Jacka Kurskiego, całego zamieszania można by było uniknąć, gdyby posłowie przyjęli poprawki opozycji, w tym Solidarnej Polski. Parlamentarzysta uważa, że w sprawie darowizn dla szpitali nie można kierować się uznaniowością. Cytowane przez "Rzeczpospolitą" Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że poszczególne darowizny będą przyznawane, a inne nie. Zdaniem gościa "Sygnałów Dnia", taka uznaniowość zabija demokrację i równość praw. Jego zdaniem, w podobny sposób działają często urzędy skarbowe.
Solidarność Polska nadal chce zaskarżyć ustawę refundacyjną do Trybunału Konstytucyjnego. Niewykluczone, że za pośrednictwem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rozwiązać Prokurature Wojskową

Europoseł Jacek Kurski uważa, że sprawa pułkownika Przybyła może stać się pretekstem do "przejęcia" przez PO Prokuratury Generalnej. Przed tygodniem śledczy wojskowej prokuratury z Poznania postrzelił się, co sprowokowało konflikt między Naczelnym Prokuratorem Wojskowym a Prokuratorem Generalnym.
Jacek Kurski, uważa, że postrzelenie się pułkownika Przybyła była happeningiem i dobrze zorganizowaną operacją socjotechniczną. Jego zdaniem, podejrzane jest to, że śledczy już kilkanaście godzin po tym wydarzeniu udzielał wywiadów. Zdaniem europosła, jedynym skutkiem tego zdarzenia może się okazać rozwiązanie  Prokuratury Wojskowej. Jacek Kurski uważa, że ta prokuratura jest zbędna przy niższej niż kiedyś liczebności armii, a poza tym ma ona sens tylko w warunkach wojennych. Dlatego - według europosła - trzeba ją włączyć w struktury prokuratury cywilnej.
Rozmawiali Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski

(ag)

Czytaj także

SLD: droga pacjenta do leczenia ulega komplikacji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 14:06
Sojusz Lewicy Demokratycznej zapowiedział złożenie w ciągu tygodnia projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz obiecuje, lekarze nie przerywają protestu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 19:15
Impas w rozmowach lekarze - Ministerstwo Zdrowia. Lekarze zapowiadają, że nadal nie będą wypisywać stopnia refundacji na receptach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa refundacyjna w Sejmie: pierwsze czytanie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 11:28
Sejmowa komisja zdrowia zajmie się po południu ustawą refundacyjną.
rozwiń zwiń