NATO ma inne kłopoty niż wojna

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 10:16
Maria Wągrowska (Stowarzyszenie Euroatlantyckie): Redukcja wydatków na wojsko, spowodowana kryzysem ekonomicznym, nie zmniejsza zdolności obronnych państw NATO.
Audio
Logo NATO
Logo NATOFoto: NATO/OTAN

Wiceprezes Stowarzyszenia Euroatlantyckiego Maria Wągrowska uważa, że kraje NATO stoją w obliczu innych zagrożeń niż zbrojna inwazja, ale są w stanie obronić się przed nimi. Zagrożenia militarne są obecnie dużo mniej istotne od innych, a konieczne oszczędności mogą doprowadzić do pożądanej restrukturyzacji w dziedzinie obronności.

Zdaniem gościa radiowej Jedynki Sojusz koncentruje się obecnie na projekcie tarczy antyrakietowej. Jest też w stanie obronić swoje sieci informatyczne przed cyberatakami i pracuje nad całościowym systemem ochrony przed tym zagrożeniem. Inne priorytety NATO to obrona przed bronią biologiczną i chemiczną oraz zabezpieczenie systemów specjalnych, przede wszystkim obronnych. – NATO jest w stanie obronić już swoje łącza przed cyberatakami – zapewnia gość Jedynki.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Maria Wągrowska powiedziała w "Sygnałach dnia", że władze NATO próbują pogodzić te priorytety z wymaganiami obecnej sytuacji ekonomicznej. Służy temu koncepcja "smart defence". – Zmiany w NATO mogą mieć następstwa polityczne – przyznaje wiceprezes Stowarzyszenia Euroatlantyckiego. Dotyczy to obecności wojsk amerykańskich w Europie. Priorytetem Stanów Zjednoczonych nie będzie teraz nasz kontynent, ale region Pacyfiku. Amerykanie wycofują więc z Europy część swoich sił, ale pozostawią tu niewielkie jednostki mobilne, które będą mogły szybko podjąć działania w różnych regionach.

Rozmawiali Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"12 lat po wejściu do NATO polskie wojsko nie jest wystarczająco silne"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2011 02:00
Armia osłabiona zmianami, niezrozumiałe decyzje nią zarządzających, brak uzbrojenia - to stan polskiego wojska 12 lat po wejściu do NATO - uważa Maria Wągrowska była wiceminister obrony narodowej w obecnym rządzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze wyjdą z Afganistanu przed 2014

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 18:10
Marek Sawicki (minister rolnictwa): Niech Afgańczycy sami wezmą odpowiedzialność za swoje państwo. Okres szkolenia miejscowych służb trwa już kilka lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Al-Kaida ma się dobrze. Talibowie mają się jeszcze lepiej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 12:15
Ta wojna jest przegrana. Jednak tę wojnę trzeba wygrać. Choć to brzmi jak paradoks - uważa prof. Piotr Balcerowicz (orientalista).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja odpowiada NATO: iskandery w Kaliningradzie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 12:22
W drugiej połowie 2012 roku w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim planuje się rozmieścić rakiety Iskander - podały "Rossijskaja Gazieta" i "Niezawisimaja Gazieta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja przygotowuje się na najgorsze

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 16:28
W Rosji powstaną trzy fabryki produkujące elementy systemów obrony przeciwrakietowej.
rozwiń zwiń