Śladami pierwszych chrześcijan (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 09:17
Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski mówił w radiowej Jedynce, że pielgrzymi w Jerozolimie stąpają ścieżkami Jezusa Chrystusa.
Audio
Jerozolima
JerozolimaFoto: Or Hiltch, źr. Flickr, lic. CC

W Bazylice Bożego Grobu łaciński patriarcha Jerozolimy odprawił rano jedną z najważniejszych mszy wielkanocnych - Wigilię Paschalną. W polskich kościołach to nabożeństwo jest odprawiane w sobotni wieczór. Wigilia Paschalna co roku jest kulminacją wielkanocnych uroczystości w Jerozolimie. O miejscach wartych odwiedzania w czasie Wielkanocy mówił w "Sygnałach dnia" ksiądz Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Jedno z najważniejszych miejsc to Wieczernik, który znajduje się na Górze Syjon. Obok jest Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Mari Panny, następnie Getsemani w Ogrodzie Oliwnym-  to jest kościół który upamiętnia pojmanie Jezusa. Ważne miejsca, to także kościół św. Piotra O Pianiu Koguta, który upamiętnia sąd nad Chrystusem, który odbył się przed Sanhedrynem. Potem mamy kościół na miejscu Twierdzy Antonia, gdzie odbył się sąd nad Chrystusem przed Piłatem. No i wreszcie to, co najważniejsze Bazylika Grobu Bożego - zaznacza.

Odwiedzając miejsca drogi krzyżowej w Jerozolimie mamy świadomość, że pokonujemy podobną trasę co Jezus Chrystus. - Jeżeli w Polsce mamy pamiątki, które liczą sobie kilkaset lat, to już to jest coś znaczącego i wielkiego. Natomiast w Ziemi Świętej ten tradycyjny szlak drogi krzyżowy, został ustawiony na dobre mniej więcej w XII wieku, ale oczywiście ustalony nie przypadkowo, lecz ustalony na podstawie pradawnej jerozolimskiej tradycji.

Miejsce i czas ukrzyżowania Chrystusa znamy z przekazów pierwszych chrześcijan i z ewangelii. - Jezus został ukrzyżowany o szóstej godzinie dnia, to jest bardzo ważne. Chrystus wisiał na krzyżu do dziewiątej godziny dnia. Tutaj świadectwo ewangelii jest pewne i zgodne. Natomiast jeżeli chodzi o miejsce, to nośnikiem naszej wiedzy jest pamięć pierwszych chrześcijan.
Wigilię Paschalną rozpoczyna liturgia światła, symbolizująca zmartwychwstałego Chrystusa. Wierni przynoszą ze sobą lampki, które odpalają od świecy i po uroczystościach zanoszą do domów. Co roku sobotnia msza jest w Jerozolimie nie jest odprawiana wieczorem, ale wczesnym rankiem. Wynika to z tak zwanego status quo, czyli z przyporządkowanych poszczególnym grupom godzin odprawiania mszy. Czas, który dane wspólnoty chrześcijańskie mają do dyspozycji w Bazylice, jest ściśle oznaczony i limitowany.

Rozmawiał Mariusz Syta.

aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przejść od roli widzów do aktorów"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 20:57
Benedykt XVI przewodniczył w Wielki Piątek w Bazylice świętego Piotra nabożeństwu Męki Pańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 07:25
Zgodnie z tradycją w kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ważna jest nadzieja". Życzenia od premiera

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 07:54
Donald Tusk złożył Polakom życzenia spokoju i radości w czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
rozwiń zwiń