Służby chcą kontroli. Telefony tylko na dowód?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 08:30
- Rozumiem służby specjalne, które nie są w stanie stwierdzić, kto jest posiadaczem danego telefonu - mówił w radiowej Jedynce Wojciech Rafał Wiewiórowski, GIODO.
Audio
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Rafał Wiewiórowski w studiu radiowej Jedynki
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Rafał Wiewiórowski w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Służby bezpieczeństwa chcą, by zakup każdego zestawu telefonicznego w systemie pre-paid ("na kartę") był możliwy tylko po okazaniu dokumentu tożsamości. Dotychczas telefony "na kartę" były anonimowe. Problem w tym, że z usług pre-paid oprócz "zwykłych" użytkowników, chętnie korzystają przestępcy, z kolei ich anonimowość nie ułatwia życia służbom specjalnym.

- Rozumiem policję, rozumiem ABW, CBA, które wskazują, że staje się to problemem w przypadku ich działań, że nie są w stanie stwierdzić, kto jest posiadaczem telefonu, który został zakupiony - podkreślił w "Sygnałach dnia" Wojciech Rafał Wiewiórowski. - Tym nie mniej ten pomysł, który zresztą nie jest nowy, aby rejestrować dane osobowe każdej osoby, która kupuje kartę jest pomysłem mocno ingerującym w kwestie związane z prywatnością.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przyznał, że na razie nie widział jeszcze projektu służb specjalnych. - Nie wiem jak on wygląda, nie wiem, co tak naprawdę jest proponowane. Natomiast nie wydaje mi się, żeby kłopoty występujące po stronie policji i służb dbających o nasze bezpieczeństwo miały uzasadniać zrezygnowanie z pewnego rodzaju anonimowości w komunikacji. Ta anonimowość oraz wygoda również powinna być w jakiś sposób chroniona - podkreślił.

Wojciech Wiewiórowski mówił także o tym, jak chronić dane osobowe podczas wakacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów - posłuchaj całej audycji.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Mariusz Syta.

aj

>>Przeczytaj zapis rozmowy

Zobacz więcej na temat: dane osobowe GIODO CBA ABW

Czytaj także

Służby będą miały mniejszy dostęp do bilingów?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 14:00
Sekretarz rządowego Kolegium do spraw Służb Specjalnych Jacek Cichocki proponuje m.in. skrócenie z dwóch lat do roku czasu przechowywania danych telekomunikacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef CBA: inwigilacja obywateli? To tylko wrażenie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 07:08
Skuteczne zwalczanie przestępczości, terroryzmu lub korupcji zawsze odbywa się kosztem ograniczenia części praw - mówi szef CBA Paweł Wojtunik w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie służby podsłuchują

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 07:57
Polskie służby specjalne bardzo chętnie i nie zawsze zgodnie z prawem wykorzystują dane telekomunikacyjne, czyli informacje kiedy do kogo i skąd telefonowaliśmy, a także w zasięgu której stacji bazowej byliśmy.
rozwiń zwiń