W biznesie ważna jest również moralność i etyka

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 07:34
Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów, opowiadał w "Sygnałach dnia" o V Światowym Kongresie Etyki i Biznesu w Warszawie, nad którym patronat objęło Polskie Radio.
Audio
Prof. Grzegorz Kołodko na XXI Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju, 08.09.2011 [zdjęcie archiwalne].
Prof. Grzegorz Kołodko na XXI Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju, 08.09.2011 [zdjęcie archiwalne].Foto: PAP/Grzegorz Momot

Gość radiowej Jedynki utrzymywał, że polska lokalizacja Kongresu nie jest kwestią przypadku, gdyż, w jego opinii, nasz kraj wyróżnia się podejściem do biznesu. - Polska nie jest krajem spektakularnych przekrętów czy wielkich skandali. Mamy niezłą kulturę biznesu i polityki gospodarczej na tle innych obszarów świata - przekonywał Grzegorz Kołodko.

W jego opinii do kryzysu ekonomicznego doprowadził liberalizm ekonomiczny, a państwa popełniły błąd nadmiernie deregulując rynki. Dlatego przekonywał, że w sprawach biznesu ważna jest moralność i etyka.

- Demokracja nie eliminuje głupoty, a rynek nieuczciwości. Potrzebne jest coś więcej: kultura, moralność, etyka - dodał Grzegorz Kołodko. Zastanawiał się też, jaki jest dziś cel prowadzenia działalności gospodarczej i czy maksymalizacja zysku za wszelką cenę to odpowiednia strategia do prowadzenia biznesu. Jego zdaniem niezbędne są regulacje i zakazy, które uniemożliwiać będą "niegodziwe zachowania”.

Gość radiowej Jedynki zaznaczył, podając przykład władz Hiszpanii i rządu Donalda Tuska, że politycy przed wyborami obiecują niepodwyższanie podatków, a po sięgnięciu po władzę zapominają o swoich przyrzeczeniach.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(pp)

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kołodko: Polska płaci za złą politykę gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 18:34
Były minister finansów Grzegorz Kołodko zwrócił uwagę, że bezrobocie w Polsce należy do najwyższych w Unii, możliwości produkcyjne gospodarki są wykorzystane w trzech czwartych, a deficyt budżetu państwa uległ strukturalnemu załamaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Absolutnie trzeba zmniejszyć dług Grecji

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 16:30
Prof. Grzegorz Kołodko (b. min. finansów): Grecki dług trzeba zmniejszyć do takiego poziomu, który będzie obsługiwalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kołodko: UE przetrwa, a euro wyjdzie z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 08:54
Były minister finansów profesor Grzegorz Kołodko nie spodziewa się przełomu na rozpoczynającym się szczycie przywódców Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skandal w banku. Dyrektor "udaje niewiniątko"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 21:57
Dyrektor skompromitowanego brytyjskiego banku Barclays wystąpił w środę przed komisją skarbu Izby Gmin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W biznesie jest miejsce dla uczciwych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 13:39
- W prasie dominuje wizerunek złego biznesu, ale to wynika z tego, że dziennikarze chętniej piszą o nieuczciwych biznesowych zagraniach – mówił w Czwórce prof. Wojciech Gasparski z Akademii im. Leona Koźmińskiego, gdzie odbywa się V Światowy Kongres Etyki Biznesu
rozwiń zwiń