Powstańczego heroizmu nie byłoby bez kobiet (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 07:28
W sobotę wieczorem zapraszamy do Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach corocznego cyklu "Pamiętamy'44" odbędzie się tam niezwykły koncert "Morowe Panny".
Audio
  • Jan Ołdakowski w Sygnałach dnia Jedynki 28 lipca 2012
Jan Ołdakowski
Jan OłdakowskiFoto: Wojciech Kusiński, PR

To historia stolicy opowiedziana przez młode kobiety z ich problemami, przemyśleniami i spostrzeżeniami dotyczącymi Powstania Warszawskiego oraz współczesnej Warszawy. Znane polskie wokalistki śpiewają swoje autorskie teksty, zainspirowane historiami z Archiwum Historii Mówionej. Utwory zostały przygotowane w oparciu o kompozycje Dariusza Malejonka, lidera zespołu Maleo Reggae Rockers. W Parku Wolności wystąpią: Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Jadwiga Basińska, Anna Brachaczek, Lilu, Marika, Mona, Paresłów.
Jak tłumaczy gość "Sygnałów dnia" Jedynki, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, koncert "Morowe Panny" to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak dzielne kobiety trudnych czasów wojny powinny się zachować.
- Wiele wydarzeń w historii się nie udałoby się bez kobiet. One miały bardzo ważną funkcję. Walczyły i pomagały żołnierzom, opiekowały się nimi, czekały na nich. Tego heroizmu by nie było bez nich. Chcieliśmy im oddać hołd - mówi Ołdakowski.

Bilety na koncert "Morowe Panny" dostępne będą w kasach Muzeum Powstania Warszawskiego przez całą sobotę 28 lipca, a także przed koncertem przy wejściu do Parku Wolności. Cena: 10 zł.
Projekt realizowany jest przez Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.
To nie jedyne wydarzenie przygotowane w związku z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Więcej informacji na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego>>>

Rozmawiał Daniel Wydryc.

kk

Czytaj także

Superdziewczyny zaśpiewają o Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 18:05
Wydawałoby się, że to męska rzecz.... Prawda jest taka, że kobiety wniosły w Powstanie Warszawskie znaczący wkład. A teraz same o tym opowiedzą podczas koncertu "Morowe panny". Głosami m.in. Haliny Mlynkowej i Mariki, które gościły w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kajakiem dla Powstańców

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 06:00
W "Co Was kręci?" zaprosiliśmy na szczególne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

63 artystów przypomni o 63 warszawskich dniach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 12:00
W Powstaniu Warszawskim walczyło tysiące osób. Wśród nich byli też artyści - malarze, aktorzy, piosenkarze, radiowcy, literaci. Streetartowcy z całej Polski przypomną o ich działalności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Groniec będzie morową panną

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 16:47
Piosenkarka wystąpi w koncercie Morowe panny. Zaśpiewa tam utwór "Rubin". To hołd złożony kobietom, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 sierpnia warszawiacy śpiewają "(nie)zakazane piosenki”

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 10:27
Na placu Piłsudskiego mieszkańcy stolicy wezmą udział w koncercie organizowanego w 68. rocznicę Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń