Twórca "Sali samobójców" kręci film o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:52
Rozpoczynają się zdjęcia do długo oczekiwanego "Miasta". Reżyser filmu, Jan Komasa zastrzega, że to nie będzie obraz historyczny, ani martyrologiczny.
Audio

- Na Powstanie patrzę bardziej z punktu widzenia pewnej zbiorowości ludzkiej, miłości, nienawiści, zawiści, zazdrości - mówi reżyser w radiowej Jedynce. Zdradza, że będzie to historia trójki młodych ludzi, dwóch dziewczyn i chłopaka, którzy są zaangażowanie w prace konspiracyjne.
W filmie zostanie odtworzona Warszawa sprzed Powstania. To wielki kłopot, bo w stolicy mało jest już miejsc niezmienionych od 68 lat. Scenografię trzeba rekonstruować głównie ze zdjęć. Jan Komasa zapewnia, że przy współpracy ekspertów obraz Warszawy będzie bardzo wierny.
Pierwsze ujęcia mają jednak uchwycić współczesną stolicę. Zdjęcia z aktorami, których autorem będzie Paweł Edelman, rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Premierę zaplanowano na połowę 2014, tuż przed 70. rocznicą wybuchu powstania.
W filmie zagrają m.in. Anna Próchniak, znana z wyświetlanego właśnie w kinach "Bez wstydu", oraz Kuba Wesołowski.
Z reżyserem o jego najnowszym dziele rozmawiał Krzysztof Horwat.
(ag)

Czytaj także

Miał 19 lat. Był jednym z najstarszych powstańców...

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 23:50
Młodzi warszawiacy przeczuwali, że coś się stanie. Już 27 lipca zarządzano alarmowe zbiórki zbiórki żołnierzy AK. Wojska radzieckie miała przywitać wyzwolona stolica Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miałem czternaście lat, zaczęło się powstanie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 08:00
Byliśmy pełni nadziei, że Polska znów stanie się niepodległa i sprawiedliwa. Tak to wyglądało w naszych młodzieńczych, idealistycznych rozmowach – mówił w "Sygnałach dnia" powstaniec Wojciech Barański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 sierpnia będzie dniem wszystkich powstańców?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 08:33
Prezesowi IPN Łukaszowi Kamińskiemu podoba się pomysł Trójki, by 1 sierpnia uczcić pamięć różnych zrywów narodowych, nie wyłącznie Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń