Kalemba: w Elewarrze doszło do rzeczy nagannych

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 10:20
Nowy minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział, że pierwszym zadaniem w jego kadencji będzie nadzór nad uzdrowieniem sytuacji w spółce Elewarr.
Audio
  • Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba w radiowej Jedynce
Stanisław Kalemba na spotkaniu z dziennikarzami
Stanisław Kalemba na spotkaniu z dziennikarzami Foto: PAP/Jacek Turczyk

Afera taśmowa, związana z tą spółką, doprowadziła do dymisji jego poprzednika Marka Sawickiego. - Doszło tam do rzeczy nagannych, które trzeba uporządkować - powiedział nowy szef resortu w wywiadzie dla radiowej Jedynki. Zastrzegł jednak, że zgodnie z polskim prawem spółka podlega Agencji Rynku Rolnego, której prezes musi podjąć w tej sprawie właściwe działania. Minister zaznaczył, że będzie te działania z uwagą śledzić. Oświadczył, że ma plan szybkiego uzdrowienia sytuacji w spółce. Nie chciał jednak ujawnić szczegółów.
Kalemba zapowiedział również, że będzie zabiegał w Unii Europejskiej o fundusze dla polskiej wsi. Chodzi przede wszystkim o płatności bezpośrednie. Zdaniem ministra, wszystko wskazuje na to, że będą one większe, niż dotychczas. Chodzi o to, by w Polsce jak najbardziej zbliżyć poziom tych płatności do średniej unijnej. Minister podkreślił, że w Unii Europejskiej jest również wiele innych środków, które mogłyby wesprzeć rozwój polskiej wsi. Przypomniał, że nasz kraj bardzo dobrze korzystał z funduszy ISPA na ujednolicenie poziomu rozwoju infrastruktury technicznej w państwach ubiegających się o członkostwo w UE w zakresie transportu i ochrony środowiska. Szef resortu podkreślił, że 93 proc. obszaru naszego kraju to tereny wiejskie.

>>>Przeczytaj całą rozmowę
Stanisław Kalemba zadeklarował konsekwentną realizację wcześniejszego postulatu, by po sprywatyzowaniu Krajowej Spółki Cukrowej jej właścicielami zostali plantatorzy i pracownicy tej branży. Jego zdaniem wielką słabością naszego rolnictwa jest brak udziału plantatorów w przetwórstwie. Szef resortu zamierza rozmawiać w tej sprawie z ministrem skarbu, któremu obecnie podlega spółka.

Rozmawiała Aleksandra Tycner.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Czytaj także

Dyskusja wokół Kalemby: "PSL ma premiera w szachu"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 12:30
- Sytuacja pokazuje, że PSL zależy na każdym stanowisku – uważa Dariusz Joński z SLD. Komentuje tak dyskusję wokół nowego ministra rolnictwa Stanisława Kalemby i jego syna - Daniela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błaszczak: pozycja Kalemby jest bardzo słaba

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 14:03
- Zupełnie inaczej niż Marek Sawicki, nowy minister rolnictwa będzie miał trudniejsze zadanie w negocjacjach z UE – uważa poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent powołał Stanisława Kalembę na stanowisko ministra rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 15:04
Bronisław Komorowski oficjalnie powołał Stanisława Kalembę w skład Rady Ministrów na stanowisko Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
rozwiń zwiń