Szpon i Lotek opuszczają gniazdo

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 10:30
Potomstwo pary bielików Orła i Reszki coraz częściej opuszcza gniazdo. Młode bieliki zaczynają nieśmiałe wędrówki. W Polsce żyje co piąty europejski bielik. Jedną z par można podglądać w internecie.
Audio
Bielik w locie
Bielik w locieFoto: Glow Images/East News

Dokładnie 18 kwietnia, na stronie Lasów Państwowych, ruszyła internetowa transmisja na żywo z życia pary bielików. Wszyscy chętni mogą podglądać życie wspaniałej pary bielików Orła i Reszki przez całą dobę. Powstał nawet profil na portalu społecznościowym, do którego dołączyło już prawie 20 tysięcy osób. Cztery miesiące temu w gnieździe pojawiły się młode, Szpon i Lotek.

- To najlepszy moment na definitywne pożegnanie się gniazdem, ale nie z rodzicami. Coraz rzadziej będziemy mieli okazję podziwiać młode bieliki - powiedział w radiowej Jedynce Dariusz Anderwald, wiceprezes Komitetu Ochrony Orłów.

Cała rodzina mieszka w koronie starej sosny na terenie nadleśnictwa Kutno. Ze względu na młody wiek Szpon i Lotek nie przypominają jeszcze swoich rodziców. Nie mają żółtych dziobów ani białego ogona, jednak rozpiętość ich skrzydeł sięga już ponad dwa metry.
Według ogólnodostępnych danych w Polsce żyje około 1400 par bielików, to niemalże dwadzieścia procent europejskiej populacji.

Posłuchaj całej rozmowy o orłach bielikach. Młode Bieliki można podglądać na stronie lasów Państwowych www.lasy.gov.pl/bielik/bieliki-online.

Czytaj także

Telenowela z orłami w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 13:22
W gnieździe uwitym na wysokości 30 metrów dorastają dwa młode orły bieliki. Rodzice w gnieździe rzadko przebywają. Uwijają się za pożywieniem, bo młode ciągle jedzą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Te miejsca przyciągają turystów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 10:35
W wakacje turyści jeżdżą i latają, pod warunkiem, że linie lotnicze nie upadną. I zwiedzają. Okazuje się, że wieża Eiffla, British Muzeum, czy rzymskie Koloseum nie są najchętniej odwiedzanymi miejscami w Europie. Najwięcej turystów przyciągnął Wielki Bazar w Stambule
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co czwarty żubr na świecie jest Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 23:00
Po zakończeniu II wojny światowej Polska stała się centrum hodowli żubra. Co czwarty osobnik spośród ponad czterech tysięcy żyjących obecnie na świecie zamieszkuje Białowieżę.
rozwiń zwiń