Abp Michalik: pojednanie religijne, a nie polityczne

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 08:16
- Nasze czasy zachęcają do wybaczenia i budowania rzeczywistości na nowo - powiedział w "Sygnałach dnia" przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik.
Audio
Arcybiskup Józef Michalik w studiu Jedynki
Arcybiskup Józef Michalik w studiu JedynkiFoto: W.Kusiński/PR

Rozpoczyna się wizyta w Polsce Cyryla I, Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi. Jej najważniejszym punktem będzie podpisanie na Zamku Królewskim Orędzia do Narodów Rosji i Polski, wystosowanego wspólnie przez Kościół Katolicki w Polsce i Rosyjską Cerkiew Prawosławną. Cyryl I i arcybiskup Michalik zaapelują między innymi o wzajemne wybaczenie krzywd między Polakami i Rosjanami.

- Impulsem do stworzenia takiego dokumentu był bieg życia. Zarówno wydarzenia, które poprzedzały tę decyzję, ale także wymienione wcześniej listy z biskupami niemieckimi, czy biskupami greko-katolickimi na Ukrainie. Wpływ miała na to również atmosfera współczesnych czasów, która w tym punkcie jest bardzo zdrowa, promująca pokój, zgodę, jedność, zachęcająca do wybaczenia, budowania rzeczywistości na nowo - powiedział arcybiskup Michalik.

Dokument ma się składać z trzech części: wezwania do dialogu i pojednania, spojrzenia na historię, ale w perspektywie przyszłości oraz sformułowania zadań w dziedzinie wspólnego świadectwa chrześcijańskiego wobec współczesnego świata.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

- Zazwyczaj tego rodzaju dokumenty w ramach Kościoła wymagają osadzenia ich w jakiejś perspektywie, atmosferze. Bez osadzenia w atmosferze wiary ten dokument może być różnie interpretowany i, co gorsze, może być interpretowany błędnie. Ten dokument jest dokumentem ściśle religijnym i jest wyrazem wiary. To jest akt duszpasterski, a nie akt polityczny - zaznaczył przewodniczący episkopatu Polski.

Podczas czterodniowej wizyty Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego spotka się też między innymi z prezydentem i marszałkiem Senatu oraz hierarchami kościelnymi. Cyryl I będzie też uczestniczyć między innymi w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego w prawosławnym sanktuarium w Grabarce na Podlasiu.

Posłuchaj całej rozmowy z arcybiskupem Józefem Michalikiem.

mr

Czytaj także

Abp Michalik: Jan Paweł II będzie się za nami wstawiał (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 08:00
Abp Józef Michalik (przewodniczący Episkopatu Polski): Papież ponownie wkracza w dzieje Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół wobec pedofilii: zero tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 14:23
Kapłan, któremu zostanie udowodniona pedofilia, będzie przenoszony do stanu świeckiego - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik, pytany o dokument Kościoła w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządzący nie chcą słuchać narodu"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 08:51
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik powiedział, że bolesne jest to, że niejednokrotnie rządzący nie chcą tego narodu słuchać w różnych sytuacjach
rozwiń zwiń