„To decyzja historyczna, która posłuży obu narodom”

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 07:00
Takiego zdania o wezwaniu do pojednania polsko-rosyjskiego jest marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który był gościem Sygnałów Dnia.
Audio
Marszałek senatu wstrzymał wyjazd polskiej delegacji do Rosji
Marszałek senatu wstrzymał wyjazd polskiej delegacji do Rosji Foto: Wojciech Kusiński, PR

- Przygotowania do tego trwały trzy lata. To jest bardzo ważny akt, który będzie miał znaczenie dla stosunek międzypaństwowych i między naszymi narodami i jestem pewien, że będziemy o tym tak pamiętać, jak pamiętamy o liście biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku. To był zupełnie inny kontekst, bo w tej chwili Polska jest krajem demokratycznym i to nie jest tak, że władza w Polsce i społeczeństwo są przeciwni takim krokom, a w 65 było inaczej – ja pamiętam ten czas – mówił gość Jedynki.

Marszałek Borusewicz podkreślał pozytywną rolę, jaką odegrał w przygotowaniu dokumentu polski kościół prawosławny.

>>>Przeczytaj zapis całej rozmowy

- Ten dokument i nadzieje, jakie z nimi wiążemy, służą wszystkim. Na pewno narodom Polski i Rosji, to jest jasne. Przecież konflikt nie służy, podobnie jak polemiki dotyczące spraw historycznych. Tworzenie dobrej perspektywy i pojednanie służą wszystkim. Pamiętam takie pytania, takie zarzuty jak zaczęliśmy pojednanie z Niemcami – wspominał gość Sygnałów, dodając że wezwanie do obu narodów jest „bardzo ważnym wydarzeniem historycznym”.

Marszałek Bogdan Borusewicz spotka się o 11 z partiarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem I. Godzinę później na Zamku Królewskim w Warszawie dojdzie do podpisania dokumentu.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg

Czytaj także

Cyryl I dla Polskiego Radia: jesteśmy gotowi wybaczyć grzechy przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 16:00
- Bez siły Bożej, Bożego błogosławieństwa nie uda się rozwiązać tych skomplikowanych, historycznych węzłów w naszych dwustronnych kontaktach - powiedział patriarcha Moskwy i całej Rusi w wywiadzie dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Jeśli odłączyć politykę, to nasze kościoły są bardzo podobne”

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 13:14
Do takiego wniosku doszli redaktorzy naczelni „Wprostu” i portalu Fronda.pl, którzy w Pulsie Trójki dyskutowali o wizycie Cyryla I w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyryl w Belwederze: narody Polski i Rosji muszą być razem

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 20:36
W imię przyszłości musimy zapomnieć o urazach z przeszłości - powiedział Cyryl I podczas uroczystego obiadu wydanego przez Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyryl podpisze wezwanie do pojednania Polski z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 07:24
Goszczący w Warszawie zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Rosji podpisze w Zamku Królewskim dokument wraz z arcybiskupem Józefem Michalikiem.
rozwiń zwiń