"Inwestycje w parabanki na własne ryzyko”

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 07:22
Pod kontrolą budżetu są tylko banki. W innych przypadkach ryzykujemy – mówił o parabankach prof. Witold Orłowski. Dodał, że należy zwiększać edukację ekonomiczną społeczeństwa.
Audio
  • Prof. Witold Orłowski, ekonomista, w "Sygnałach dnia"
Prof. Witold Orłowski.
Prof. Witold Orłowski.Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prof. Witold Orłowski pytany o rozwój sprawy Amber Gold, mówi że nie jest jasne, z jaką sytuacją mieliśmy do czynienia.  - Nie wiem, na ile mamy do czynienia z oszustwem, na ile z ryzykowną operacją. W finansach jest często tak, że to jest cienka linia – powiedział Witold Orłowski. Dodaje, że jeśli okaże się, że nie było złamania przepisów – pieniądze prawdopodobnie przepadną. Z kolei jeśli już na początku działalności oszukiwano ludzi, wiadomo było, że pieniądze nie będą zwracane – wtedy to sprawa dla prokuratury.  - Prawda jest taka, że takie inwestycje ludzie robią na własną odpowiedzialność. Pod kontrolą budżetu są tylko banki (…). W innych przypadkach ryzykujemy – podkreślał ekonomista.

Według sondażu TNS OBOP, który był przeprowadzony na zlecenie UOKiK, 54 procent ankietowanych ma trudności z odpowiedzią na to, czym jest parabank. Gość Jedynki mówił, że parabanki szybko udzielają pożyczek, ale na bardzo ciężkich warunkach. Kredyty są udzielane osobom, które słusznie lub nie, uważają, że z normalnego banku kredytów nie dostaną.  Są jednak kraje, w których jest to działalność kryminalna. 

>>>Przeczytaj zapis całej rozmowy

Z wyżej wspomnianego sondażu wynika też, że połowa osób nie wie, iż pieniądze parabanku przepadają wraz z jego bankructwem. Witold Orłowski mówi, że wiele osób nie rozumie również różnic między oprocentowaniem z kapitalizacją i bez, co to oznacza dla kosztów kredytu. Przyznaje, że mamy ogromny problem z edukacją ekonomiczną i finansową. - Świat jest miejscem niebezpiecznym, rynek finansowy również jest miejscem niebezpiecznym. Każde inwestowanie pieniędzy jest ryzykiem, że mniej zarobimy, że stracimy pieniądze. Nikt nie będzie podejmował decyzji za innych, ale ludzie powinni rozumieć, na przykład to, jakie ryzyko daje pożyczka w para banku – komentował.   

Jak zaznaczył - instytucje inwestujące na giełdzie lub w złocie oferują wyższe oprocentowanie, ale w zamian ryzyko jest znacznie większe, można stracić, nie ma gwarancji zwrotu depozytów, nie ma nadzoru szczegółowego. Według niego tych instytucji nie należy jednak zakazywać .

agkm

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

Czytaj także

Amber Gold nie będzie sponsorem filmu "Wałęsa"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 14:38
Poinformował o tym producent filmu Michał Kwieciński. Wcześniej były prezydent Lech Wałęsa powiedział, że chciałby, aby "nie brudzono jego nazwiska".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klienci domagają się już 112 mln zł od Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 13:36
Do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wpłynęło 1697 zawiadomień od klientów Amber Gold, którzy twierdzą, że zostali oszukani przez spółkę. Ich roszczenia opiewają na 112 mln 114 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej poszkodowanych ws. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 15:51
Do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wpłynęło 1991 zawiadomień od klientów Amber Gold, którzy twierdzą, że zostali oszukani przez spółkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy o sprawie Amber Gold: "Przetrzepać jak dywan"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 20:51
Afera związana z firmą Marcina P. wciąż wywołuje gorące komentarze. Nie inaczej było podczas debaty z udziałem polityków w studiu radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomaska, Arabski i Nowak chcą pozwać Palikota

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 19:20
Posłanka PO Agnieszka Pomaska, szef kancelarii premiera Tomasz Arabski i minister transportu Sławomir Nowak twierdzą, że lider Ruchu Palikota ich zniesławił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Parabanki powinny być objęte nadzorem finansowym"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 20:41
Rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch uważa, że być może w Polsce powinna powstać ewidencja podmiotów oferujących usługi parabankowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokurator Generalny po analizie Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 06:07
Prokurator Generalny Andrzej Seremet ma przedstawić wnioski w sprawie Amber Gold. O błędach popełnionych w prokuraturze mówił m.in. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się działo z pieniądzmi klientów Finroyal?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 06:31
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego znalazła w centrali Finroyal prawdziwą dokumentację księgową spółki - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport Seremeta ma być "miażdżący dla śledczych"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 02:00
Liczne uchybienia i zaniedbania, brak należytego nadzoru i łamanie przepisów - tak można streścić raport prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta ws. afery Amber Gold - stwierdza "Gazeta Polska Codziennie", która dotarła do dokumentu.
rozwiń zwiń