Kto ma zapłacić za sprowadzenie turystów? Spór z rządem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 08:50
Marszałek Mazowsza Adam Struzik idzie na wojnę z urzędnikami ministerstwa finansów. Nie zamierzają oni bowiem zwrócić pieniędzy na sprowadzenie klientów upadłych biur podróży.
Audio
Adam Struzik.
Adam Struzik.Foto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Jak mówił Adam Struzik w radiowych Sygnałach Dnia, chodzi o to, że „gwarancja bankowa, którą te biura posiadały powinna wystarczyć i na zorganizowanie powrotu w przypadku upadłości biura, i na zwrot pieniędzy poszkodowanym”. Nie wystarczyła i marszałek stanął przed problemem „co z Polakami, którzy utknęli za granicą”.

- Pieniądze wzięliśmy z własnego budżetu, wystąpiliśmy do ministerstwa finansów i otrzymujemy teraz odpowiedzi, że nie ma przesłanek, by nam te pieniądze zwrócić – powiedział gość Jedynki. Jak wynika z pism, które marszałek otrzymał od prawników MF, nie miał on „obowiązku wyłożenia brakującej kwoty”.

- Powinienem oddać w jaser część polskich obywateli, albo obywatelek, albo lepiej różnicować: do momentu wysokości gwarancji bankowej to ludzie wracają, a reszta ma tułać się po różnych częściach świata – ironizował Struzik. - Moim zdaniem jest to kompletne niezrozumienie ani prawa polskiego, ani europejskiego – dodał.

>>>Przeczytaj zapis całej rozmowy

Marszałek zapowiedział, że będzie się domagał od ministerstwa zwrotu 200 tysięcy złotych plus odsetek. – To nie jest wielka kwota, ale starczyłaby na przykład do końca roku na przetrwanie jednej z naszych instytucji kultury. Porządek w państwie musi być – mówił.

Jak zapowiedział marszałek, jeśli nie dojdzie do porozumienia resortu finansów z trzema marszałkami wojewódzkimi, przyjdzie kolej na proces sądowy.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

Czytaj także

Do niedzieli turyści Sky Club wrócą do Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2012 18:10
Ocenia marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który razem z polskimi służbami dyplomatycznymi od czwartku organizują powrót do kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na rynku turystycznym może być znacznie gorzej

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 15:31
Siedem upadłych polskich biur podróży to jeszcze nie krach na rynku turystycznym - uspokaja Polska Izba Turystyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klienci Aquamaris jadą do Polski autokarem

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 11:59
Ponad 100 turystów biura Aquamaris, które w czwartek ogłosiło upadłość, wraca do Polski. Mowa o klientach biura, którzy wypoczywali na wyspie Rodos
rozwiń zwiń