Lekarz obala mit witaminy C: może być groźna

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 09:42
- Niezbędną, dzienna dawkę witaminy C spokojnie przyswoimy jedząc warzywa i owoce. Niestety Polacy coraz częściej przedawkowują witaminy - ostrzegał w radiowej Jedynce dr Michał Sutkowski.
Audio
  • Dr Michał Sutkowski o prawdach i mitach na temat grypy i przeziębienia
  • O domowych sposobach na przeziębienie - A. Dusza
Niedobór witamin może spowodować wiele problemów natury zdrowotnej   częstym objawem jest uczucie zniechęcenia i brak energii życiowej
Niedobór witamin może spowodować wiele problemów natury zdrowotnej – częstym objawem jest uczucie zniechęcenia i brak energii życiowejFoto: Glow Images/East News

Normalnie organizm zdrowego człowieka powinien własnymi siłami poradzić sobie z przeziębieniem. - Kłopot pojawia się, kiedy organizm jest osłabiony, kiedy pacjent choruje na inne choroby i one zabierają mu odporność, która normalnie zwalczyłaby infekcję – mówił gość "Rozmowy Dnia” w Jedynce.

Kiedy warto wiec pójść do lekarza? - Przede wszystkim niech kieruje nami zdrowy rozsądek. Kiedy nie ma sygnałów alarmujących, można sobie pozwolić na leczenie samodzielne. Ale nie może ono trwać długo. Bo pacjenci przychodzą często, po tygodniu, czy dziesięciu dniach leczenia domowego i wtedy okazuje się że mają na przykład zapalenie płuc – ostrzegał ekspert.

Bezwzględnym sygnałem alarmującym powinna być wysoka temperatura. – Taka skacząca do 39, czy 40 stopni Celsjusza. Także bardzo silny i wilgotny kaszel. To dwa sygnały bardzo ważne. Istotne jest też ogólne złe samopoczucie, czy dodatkowe choroby, jak nadciśnienie, albo cukrzyca. Bo część popularnych leków ma w takich przypadkach istotne przeciwwskazania – tłumaczył dr Michał Sutkowski.

Ekspert zaleca kilka domowych sposobów. - Herbata z cytryną, mleko z miodem, czy imbir – to metody sprawdzone trochę doświadczeniem i dobre, ale w pierwszym okresie choroby. Podobnie, jak bańki lekarskie, które wiele osób umie stawiać. Ale to nie może trwać długo. Podobnie jak stosowanie popularnych, łatwo dostępnych leków – powiedział gość radiowej Jedynki.

Internista przestrzegał m.in. przed wiarą w siłę witaminy C. – Wystarczająca dawka dzienna witaminy C to około 100 mg. I tyle spokojnie przyswoimy ze zdrowego jedzenia, jeśli mamy w diecie warzywa i owoce. Natomiast z tabletkami trzeba bardzo uważać, bo duże dawki witaminy C mogą po dłuższym okresie powodować kamienie nerkowe. Już nie obserwujemy raczej w Polsce awitaminozy, za to pojawiają się przypadki przedawkowania witamin – ostrzegał ekspert.

Czy czosnek jest skutecznym środkiem i jak bardzo obciąża wątrobę? Które lekarstwa działają najlepiej i co kupować, żeby nie przepłacać? O tym wszystkim usłyszysz w audycji. Zapraszamy do słuchania i oglądania rozmowy.

Rozmawiał Daniel Wydrych.  

ei

Czytaj także

Grypa zabija i kosztuje 600 milionów złotych!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 08:58
Ciężkie uszkodzenia serca, kalectwo, a nawet śmierć. Grypa to znacznie poważniejszy problem, niż tylko "siedmiodniowy katar”. O tym, dlaczego jest taka niebezpieczna i kiedy warto się na nią szczepić, opowiadali goście radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadciąga grypa, a szczepi się tylko... 4 proc. Polaków

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 06:52
Polacy wirusów i ewentualnych powikłań się nie boją. Przeciw grypie szczepi się zaledwie około 4 proc., o wiele mniej niż w innych krajach Europy - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
rozwiń zwiń