Dyktando 2012. Krótkie, ale bardzo trudne?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 09:43
W niedzielę po raz kolejny Polacy będą mogli sprawdzić swoją znajomość ortografii i języka polskiego. Radiowa Jedynka dowiedziała się o szczegółach dyktanda. Z pierwszej ręki, czyli od jego autora.
Audio
Prof. Andrzej Markowski w studiu radiowej Jedynki
Prof. Andrzej Markowski w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Dyktando będzie bardzo krótkie, bo będzie składało się zaledwie z 45 słów. Wśród nich będzie 20 słów łatwych, takich jak a, oraz , i.

>>> Na Portalu polskieradio.pl będziemy transmitować audio i wideo Dyktanda 2012

- Inne, nawet jak same w sobie są łatwe, to w połączeniu z innymi wyrazami mogą być trudne – mówi w "Sygnałach dnia" autor dyktanda, profesor Andrzej Markowski. Bo piszący dyktando będą musieli wiedzieć czy pisze się je z małej czy z wielkiej litery, razem czy osobno.
Profesor zdradza, że starał się, aby w dyktandzie 2012 nie pojawiały się słowa znane z poprzednich dyktand. Choć w całości nie było to możliwe, bo autor starał się, aby dyktando miało jakiś sens.

/W sali Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach tekst dyktanda będzie pisało tysiąc osób. Dyktanda można pisać także przez komunikator GG:33. Szczegółowe informacje TU.

>> Szukasz ciekawostek językowych? Zapraszamy do odwiedzenia audycji "Zabawy z Językiem" w radiu internetowym moje.polskieradio.pl

Czytaj także

Dzień Języka Ojczystego w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 09:28
Andrzej Markowski (językoznawca): Polszczyzna na razie nie wymiera, więc trzeba zadbać, żeby była jak najlepsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Huta", "Wola"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 13:59
Dlaczego na Kaszubach jest dużo miejscowości z "Hutą" w nazwie (Kościerska Huta, Sycowa Huta, Lipuska Huta, Szklana Huta, Starkowa Huta)? Jak wyglądały dawne huty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Darmo", "za darmo", "na darmo"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 10:40
Czy wyrażenie "za darmo" jest poprawne? Czym się różni "za darmo" od "na darmo"? Co znaczył dawny "darmobit"?
rozwiń zwiń