Ministerstwo zamówiło studentów. Czy skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 07:56
W 2009 roku kilkadziesiąt uczelni otrzymało od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego dodatkowe pieniądze na tzw. "kierunki zamawiane". Miały one kształcić młodych ludzi zgodnie z potrzebami rynku pracy.
Audio
  • Czy kierunki zamawiane to skuteczny sposób na rynek pracy?
Ministerstwo zamówiło studentów. Czy skutecznie?
Foto: Glow Images/East News

Aktualnie młodzi ludzie kończą studia I stopnia. Niektórzy będą kontynuować naukę inni wkroczą na rynek pracy. Czy są konkurencyjni?

Minister Barbara Kudrycka uważa program za wielki sukces. – 80 procent studentów kierunków zamawianych kończy te studia. Wcześniej kierunki trudne, techniczne i ścisłe kończyło około 60 procent studentów – mówiła minister Kudrycka.

Studentom tych kierunków przyznawane są stypendia, co podnosi popularność studiów. Jacek Szczytko z Uniwersytetu Warszawskiego potwierdza, że co roku liczba chętnych i studentów rośnie. – Młodzi ludzie są mądrzy, nie idą na te studia tylko dlatego, że dostaną pieniądze, ale patrzą też w przyszłość – tłumaczy.

Na program wydano dotąd ponad 1 miliard złotych. Od 2009 roku na kierunkach zamawianych studiuje około 60 tysięcy studentów. Dotychczas w tej sprawie podpisano blisko 300 umów z wydziałami. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedziało, że program kierunków zamawianych będzie kontynuowany.

Materiał przygotował Kamil Szwarbuła.

ei

Zobacz więcej na temat: pieniądze Barbara Kudrycka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Test na magistra jak matura. Studenci są sceptyczni

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:00
Ma być trudniej, a egzamin ma oceniać specjalna zewnętrzna komisja. Politycy Ruchu Palikota chcą zmian w procedurze obrony prac magisterskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Polsce brakuje strategicznego myślenia"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 16:15
Na Oksfordzie ruszają interdyscyplinarne studia o współczesnej Polsce. - To ważna inicjatywa - przekonywał w "Popołudniu z Jedynką" politolog prof. Zbigniew Pełczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erasmus przetrwa? Apel o pieniądze do Rady Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 14:32
Członkowie Parlamentu Europejskiego wezwali Radę Europejską, czyli państwa członkowskie, do wypełnienia zobowiązań i zapewnienia potrzebnych na ten cel pieniędzy.
rozwiń zwiń