Senat do lamusa? "To podstawa demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 08:51
- W Polsce tak się zdarzało, że kiedy Senat przestawał istnieć, to nie było demokracji - mówił w Jedynce Bogdan Borusewicz.
Audio
Bogdan Borusewicz
Bogdan BorusewiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

W Polsce od miesięcy trwa dyskusja nad przyszłością Senatu. Niektórzy uważają, że izba wyższa parlamentu powinna być zlikwidowana. Z tymi opiniami nie zgadza się Bogdan Borusewicz. Polityk Platformy mówił w "Sygnałach dnia", że Sejm i Senat są podstawą demokracji. Borusewicz przypomniał, iż Senat jest silnie zakorzeniony w polskiej historii. - W Polsce tak się zdarzało, że kiedy Senat przestawał istnieć, to nie było demokracji. Kiedy był okrajany, to demokracja też była okrajana - podkreślił marszałek Senatu.

Bogdan Borusewicz zaznaczył, że nie wyklucza zmian w zakresie kompetencji izby wyższej parlamentu. - Wszystko się zmienia, to i Senat też może się zmieniać. Te głosy, że Senat jest niepotrzebny są głosami przedwczesnymi. Mimo, że one były, to Senat trwa i nie ma żadnych przesłanek by sądzić, ze Senat przestanie funkcjonować. (…) W Senacie jest spokojniej niż w Sejmie i ta dyskusja jest mniej polityczna a bardziej merytoryczna - mówił w Jedynce marszałek Senatu.

90 lat temu - pierwszy raz po 123 latach niewoli - zebrał się Senat . W środę z tej okazji odbędzie się uroczyste posiedzenie Wysokiej Izby. Wezmą w nim udział prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, premier Donald Tusk oraz marszałkowie Senatu poprzednich kadencji.

Rozmawiali Daniel Wydrych i Krzysztof Grzesiowski.

>>>Zapis całej rozmowy do przeczytania

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż: nadal większość Polaków negatywnie o Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 13:44
Krytycznie ocenia działalność izby niższej 62 proc. Tyle samo respondentów dobrze oceniło działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego, a 23 proc. - źle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Organizacje pozarządowe: w Polsce zagrożona jest wolność

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 15:20
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wysłała do marszałka senatu Bogdana Borusewicza apel o nieprzyjmowanie ustawy o zgromadzeniach masowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rapacki i Borusewicz: trzeba ogrodzić parlament

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 10:42
Wokół parlamentu brak zapory, która uniemożliwiłaby przedostanie się na jego teren samochodem - wskazuje były wiceszef MSW Adam Rapacki.Powołuje się na audyt bezpieczeństwa z 2010 roku.
rozwiń zwiń