Dymisja szefa ABW. "W związku z reformą służby"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 07:21
- Szef rządu od wielu miesięcy mówił o koncepcji przebudowy służby i myślę, że to jest jeden z elementów - powiedział w radiowej Jedynce Jan Krzysztof Bielecki.
Audio
Krzysztof Bondaryk
Krzysztof BondarykFoto: PAP/archiwum/Radek Pietruszka

Tak skomentował rezygnację Krzysztofa Bondaryka ze stanowiska szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Donald Tusk przyjął ją w środę. Przebudowa ABW miałby polegać na tym, że straci uprawnienia do prowadzenia śledztw i zająć się jedynie zdobywaniem informacji drogą operacyjną.

Jak tłumaczy Bielecki, chodzi o zdolność analityczną ABW. - Problem Amaber Gold pokazał, że koordynacja przepływu informacji mogłaby być wyższa - powiedział. Jego zdaniem na analizę informacji trzeba też patrzeć z perspektywy dnia codziennego. - W analizie gospodarczej jest jeszcze dużo w Polsce do zrobienia na poziomie przedsiębiorstw i instytucji publicznych - dodał Bielecki.

>>>Zapis całej rozmowy do przeczytania

Podał przykład piłki nożnej. - Kiedyś kojarzyła się z intuicją. Dziś ilość analityki, której można w niej kupić od wyspecjalizowanych firm jest taka, że komputery są w stanie wszystko wyliczyć. Gdzie kto biega, ile razy podaje, w jakiej części boiska się porusza - powiedział Bielecki. Jego zdaniem wyzwaniem współczesnego świata jest, co zrobić z ilością informacji i jak je analizować.

Bielecki jest zaskoczony spekulacjami o możliwości dymisji wiceministra finansów nadzorującego wywiad skarbowy Andrzeja Parafianowicza. - Pyta mnie pan redaktor o rzeczy o których z definicji nie mam pojęcia - powiedział Bielecki. Podkreślił, że się tym nie interesuje i nie zajmuje.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

tj

Czytaj także

Dymisja szefa ABW gen. Krzysztofa Bondaryka

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 18:19
Premier Donald Tusk przyjął rezygnację Krzysztofa Bondaryka ze stanowiska szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformowano na stronie internetowej KPRM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biernacki: jestem zaskoczony dymisją Bondaryka

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 18:00
Członek komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki powiedział, że odwołanie szefa ABW nie było opiniowane przez sejmową komisję.
rozwiń zwiń