Prymas Glemp spocznie w Archikatedrze Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 09:54
Metropolita Warszawski, kardynał Kazimierz Nycz zakomunikował, że zmarły w środę prymas senior, kardynał Józef Glemp spocznie w katedrze św. Jana Chrzciciela.
Audio
  • Ks. Bogdan Bartołd wspomina zmarłego prymasa Józefa Glempa.
Ks. Józef Glemp odbiera święcenia biskupie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego (L)
Ks. Józef Glemp odbiera święcenia biskupie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego (L)Foto: PAP/Andrzej Kossobudzki Orłowski

Proboszcz archikatedry, ksiądz Bogdan Bartołd był pewien, że to właśnie jego kościół będzie miejscem ostatniego spoczynku prymasa, a nie Świątynia Opatrzności w warszawskim Wilanowie. Rozmawiał kiedyś ze zmarłym prymasem na ten temat. - Ksiądz prymas tak bezpośrednio się zwraca do mnie i mówi: słuchaj, jak ja odejdę, to czy znajdziesz miejsce w katedrze warszawskiej? - wspomina gość "Sygnałów dnia".
Ksiądz Bartołd przyznaje, że trochę zbagatelizował tę rozmowę. Ale później rozmawiali na ten temat poważnie. - Wiesz, Archikatedra Warszawska to byłoby to miejsce, w którym chciałbym spocząć - przypomina w radiowej Jedynce słowa kardynała Glempa ksiądz proboszcz.
Za największą swoją porażkę prymas Glemp uważał to, że nie ustrzegł od śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. - Wielokrotnie w rozmowach między nami, księżmi do tego nawiązywał - mówi ksiądz Bartołd.
Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych.
(ag)

Czytaj także

Bp Pieronek: Glemp był prymasem przełomu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:31
Myślę, że zrobił to, co mógł. Nie wątpię, że chciał jak najlepiej. Wszystko oceni historia - mówił o kardynale Józefie Glempie biskup Tadeusz Pieronek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Dzięki niemu Kościół był przy okrągłym stole”

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:46
To dzięki prymasowi Józefowi Glempowi przy okrągłym stole w 1989 roku byli obecni przedstawiciele Kościoła - podkreśla Tadeusz Mazowiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Glemp w stanie wojennym był w trudnej sytuacji"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 00:10
- To był prymas dwóch epok. Ma ważne miejsce w historii Kościoła i Polski, chociaż będą toczyły się spory co do jego zasług – ocenił historyk Antoni Dudek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas Glemp pochylał się nad każdym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 08:02
Prymas senior, kardynał Józef Glemp nie żyje. Zmarł w środę wieczorem w szpitalu w wieku 83 lat. Kardynał Glemp chorował na nowotwór płuc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graś o kard. Glempie: na stałe wpisał się w politykę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 09:14
Tak jak prymas Stefan Wyszyński musiał zmagać się w Polsce ze zniewoleniem, tak prymas Józef Glemp zmagał się z wolnością i jej wyzwaniami - tak o zmarłym kard. Glempie mówił rzecznik rządu Paweł Graś.
rozwiń zwiń