NFZ coraz więcej wydaje na leczenie raka

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 07:40
- Przez ostatnie pięć lat środki na onkologię wzrosły o 300 procent – powiedziała szefowa NFZ Agnieszka Pachciarz w radiowej Jedynce.
Audio
  • Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz w "Sygnałach dnia" w Jedynce
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Do 2015 roku obowiązuje narodowy program zwalczania chorób nowotworowych, o czym ostatnio mówił w Jedynce dr Janusz Meder. W nowym programie  postuluje większe środki, na równy dostęp do nowoczesnej diagnostyki, do leczenia, do rehabilitacji onkologicznej.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz  tłumaczyła w "Sygnałach dnia", że program jest uchwalany przez parlament, a projekt przygotowuje resort zdrowia. Ministerstwo zapytało jednak Fundusz o zdanie w sprawie tego projektu. NFZ odpowiedział, że w tym programie większy nacisk powinien być położony na profilaktykę, a mniejszy na zakupy sprzętu.

Agnieszka Pachciarz mówi, że program ten jest finansowany z odrębnych środków, w gestii resortu zdrowia. To dodatek do głównych pieniędzy na onkologię. – Jednak przez ostatnie pięć lat, środki na onkologię wzrosły o 300 procent – powiedziała Agnieszka Pachciarz.  To wydatki na leki  i terapie, na przykład radioterapię. Prognozy w sprawie zachorowań nie są optymistyczne. Prezes NFZ mówi, że w minionym roku, w pierwszym półroczu, wydano o 100 mln złotych więcej na leki chemioterapeutyczne niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Jeśli chodzi o system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ), prezes ocenia dobrze pierwszy miesiąc. Pod koniec stycznia na 22 tysiąca podmiotów, które mają umowy z NFZ, około 100 nie uruchomiło jeszcze łącza – powiedziała Agnieszka Pachciarz. Teraz trwa rozliczanie. Według prezes NFZ onad 90 procent danych wysyłanych do funduszu zawiera 100 procent wymaganych danych.

Istnieje problem, jak chronić dane gromadzone przez system. Na 2014 rok przygotowywany jest informator dla pacjenta. Na początku będą tam dane organizacyjne, pokazujące wizyty pacjenta, jego uprawienia. Karta zdrowia to dopiero przyszłość.

Szefowa NFZ powiedziała, że Fundusz opiniuje zmiany dotyczące centrali NFZ. Docierają informacje o likwidacji centrali. Nie odbiera takiej propozycji jako specjalnie rewolucyjnej.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

agkm

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Czytaj także

Onkolodzy z całego świata debatują w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 13:14
Przez cztery dni lekarze będą dyskutować o tym jak poprawić niekorzystne statystyki. W tej chwili co drugi pacjent cierpiący na nowotwór głowy lub szyi umiera, a liczba chorych rośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na tego raka umiera 8 tys. mężczyzn rocznie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 14:05
- W wielu przypadkach jesteśmy w stanie zapobiec zachorowaniu na nowotwór układu moczowo-płciowego u mężczyzn - dr Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytut w Warszawie.
rozwiń zwiń