MEN forsuje reformę, rodzice są przeciwni

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:30
Rok szkolny 2013/2014 będzie ostatnim, kiedy rodzice będą mogli wybrać, czy posyłać sześciolatka do szkoły, czy do przedszkolnej zerówki. Pomimo protestów niektórych rodziców, rosnących wątpliwości pedagogów i braków w infrastrukturze Ministerstwo Edukacji z determinacją wprowadza w życie kolejną reformę systemu oświaty.
Audio
  • Relacja Mariusza Filara o sześciolatkach w szkole
MEN forsuje reformę, rodzice są przeciwni
Foto: Glow Images/East News

W 2011 roku Stowarzyszenie "Rzecznik Praw Rodziców" złożyło obywatelski projekt ustawy znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków. Inicjatywa doprowadziła jedynie do tego, że rodzicom przyznano wolny wybór między posłanie dziecka do szkoły lub do zerówki. W trwającym roku szkolnym tylko nieco ponad 17 procent rodziców zdecydowało się posłać swoje dzieci rok wcześniej do szkoły.
Nie wszyscy są przekonani, że nasz system szkolny jest przygotowany na przyjęcie sześciolatków. Dziś informację na ten temat ma przedstawić sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży minister Krystyna Szumilas.

Ale sam sposób przygotowania raportu budzi wątpliwości wiceprzewodniczącej komisji Krystyny Łybackiej z SLD, byłej minister edukacji. - To czego brakuje mi w tym opracowaniu to wnioski i porównanie ze stanem sprzed roku - mówi w radiowej Jedynce. Zwraca też uwagę, że sześciolatek to nie jest mniejszy siedmiolatek. To zupełnie inne dziecko.
Opozycja nie ma wątpliwości, że raport minister Szumilas zostanie przyjęty, bo na to wskazuje sejmowa arytmetyka. A wtedy tylko sejm będzie mógł zmienić losy sześciolatków. Jednak i tu układ sił nie budzi wątpliwości.
Posłuchaj relacji Mariusza Filara
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzice nie chcą posyłać sześciolatków do szkół

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 06:46
Rodzice wolą, by ich pociechy zostały o rok dłużej w przedszkolach, w których z tego powodu zabraknie miejsca dla młodszych dzieci - donosi "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sześciolatki w szkole. Znowu będzie klapa?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 10:22
Garstka rodziców wyśle we wrześniu do szkół sześcioletnie dzieci. Reforma znów się może opóźnić - alarmuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sześciolatki kontra system oświaty

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 18:32
- Będziemy działać do skutku. Ta reforma nie wejdzie w życie, dlatego że my rodzice w Polsce się na to nie zgadzamy. Wierzę, że również dzieci z 2008 roku i kolejnych będą miały prawdo do edukacji w szkole, a nie obowiązek - mówi Karolina Elbanowska z akcji "Ratuj maluchy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połowa trzylatków nie ma szans na przedszkole

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 06:14
Dane, jakie na prośbę "Dziennika Gazety Prawnej" przygotował resort edukacji, jasno dowodzą, że obecnie do przedszkoli uczęszcza zaledwie 54,2 proc. wszystkich trzylatków.
rozwiń zwiń