X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Cięcie budżetu UE to hipokryzja, schizofrenia"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 07:45
Tnąc unijny budżet, strzelamy sobie w stopę. Dwa przesłania, inwestycje we wzrost i obcinanie inwestycji w budżecie UE są sprzeczne – mówiła europosłanka Danuta Hübner. Ma nadzieję, że budżet uda się mimo wszystko uchwalić.
Audio
Danuta Hbner
Danuta HübnerFoto: Parlament Europejski

Była komisarz UE, eurodeputowana Danuta Hübner najbardziej obawia się, że państwa się nie porozumieją i wtedy grożą nam budżety roczne. Posłanka mówiła w ”Sygnałach dnia”, że to zabójstwo dla polityki spójności, rolnej, badań naukowych. – Jeśli nie ma gwarancji finansowania, to właściwie koniec wieloletnich projektów – powiedziała Danuta Hübner.  Posłanka powiedziała, że z własnego budżetu przez kilkadziesiąt lat nie zdołalibyśmy tak zmodernizować Polski, jak jest to możliwe dzięki funduszom spojności.

Posłanka uważa, że punkt wyjścia nie jest zły, mamy być bowiem największym odbiorców środków spójności. Wokół budżetu toczą się jednak dyskusje, pojawiają się żądania rabatów i oszczędności, a przecież to niewielkie pieniądze w porównaniu z kwotami wpompowywanymi w gospodarkę krajów w kryzysie, Włoch, Hiszpanii, Portugalii. Posłanka zaznaczyła, że obecna perspektywa finansowa będzie mniejsza niż poprzedni siedmioletni budżet. Ubolewa, że tak jest, bo to budżet inwestycyjny, napędzający gospodarkę. Stąd cięcie inwestycji jest sprzeczne z postulatem stymulowania wzrostu w Europie, co posłanka określiła jako swego rodzaju schizofrenię i hipokryzję. Ubolewa, że UE nie potrafi wykorzystać budżetu UE jako koła zamachowego gospodarki.

Danuta Hübner widzi jeszcze dwa trzy państwa, które będą próbować zmniejszyć budżet. Jednak jako dobry znak traktuje okoliczność,  że większość państw uzyskała już swoje korzyści, alokacje, w tych politykach, gdzie przyznawane są koperty narodowe. Część budżetu trafia bowiem do państw przez konkursy, na przykład na badania naukowe. Natomiast przydziały dla poszczególnych krajów największe są w politykach spójności i rolnej i tu decyzje są znane dość wcześnie. - Tu większość kart została rozdana, wiele się nie będzie działo. Za możliwe uważa próby dokonania dalszych cięć – mówiła Danuta Hübner.

Decyzja Rady Europejskiej to dopiero część sukcesu. Drugą turą będą negocjacje prezydencji irlandzkiej z Parlamentem Europejskim. Posłanka dodaje, że wiele zależy od tego, na ile mandat prezydencji irlandzkiej będzie elastyczny. Przewiduje, że PE będzie mocno naciskał na elastyczność, która pozwoli zachować na później w budżecie środki niewykorzystane.

Czy porozumienie zapadnie? Zdaniem eurodeptuowanej, Herman Van Rompuy  nie wybierałby się na posiedzenie Rady Europejskiej, gdyby nie miał pewności, że jest blisko finału. Nie wyklucza jeszcze kilku prezentów.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

agkm

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Parlament ma broń atomową i może jej użyć

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 03:00
Parlament Europejski może odrzucić siedmioletni budżet, jeśli uzna, że jest zbyt skąpy. A cięcia są niemal pewne. Z kolei w budżecie na 2013 rok może zabraknąć pieniędzy– mówi portalowi PolskieRadio.pl Sidonia Jędrzejewska, europosłanka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżety roczne UE to paraliż polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 02:00
Londyn i Berlin nadal żądają cięć w budżecie siedmioletnim. Sądzę jednak, że fundusze ważne dla Polski nie ucierpią- mówi portalowi PolskieRadio.pl Danuta Hübner. Jednocześnie przestrzega, że pod żadnym pozorem nie można zaakceptować budżetów rocznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Brytyjskie argumenty nie dotyczą Polski”

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 05:00
Nie można przenosić brytyjskich argumentów w debacie o Unii na polski grunt. Wielka Brytania jest byłym mocarstwem kolonialnym i ma interesy rozsiane po całym świecie. Polskę i Wielką Brytanię różni zbyt wiele – zauważa Jacek Protasiewicz w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: 300 mld złotych jest w zasięgu ręki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 17:40
Szef rządu przewiduje, że negocjacje w sprawie siedmioletniego budżetu będą trudne. Wnioskuje tak m.in. po rozmowie z szefem Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie zgoda nad budżetem?”Nowa propozycja Rompuya”

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 09:00
W Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt, na którym europejscy przywódcy spróbują porozumieć się ws. budżetu Wspólnoty na lata 2014-2020.
rozwiń zwiń