Zdrojewski: gdyby nie radio, to... nie byłoby telewizji

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 08:05
- Bez radia byłoby zdecydowanie nudniej - mówił w radiowej Jedynce Bogdan Zdrojewski, minister kultury.
Audio
Minister kultury Bogdan Zdrojewski
Minister kultury Bogdan Zdrojewski Foto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia. Celem tej inicjatywy jest rozwijanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie radiofonii. Światowy Dzień Radia wpisuje się też w ideę promocji wolności słowa oraz wolnych, niezależnych i pluralistycznych mediów. Obecnie radio spośród wszystkich środków przekazu, ma największy zasięg na świecie. Dociera do największej liczby ludzi zamieszkujących najbardziej odległe zakątki świata. Bogdan Zdrojewski mówił w "Sygnałach dnia", że bez radia nie byłoby telewizji i innych mediów, które pojawiały się wraz z rozwojem technologicznym. Minister kultury zaznaczył, że radio dodaje kolorytu. - Bez radia byłoby nudnej - podkreślił.

Bogdan Zdrojewski zapewnił w Jedynce, że prace nad nową ustawą medialną posuwają się do przodu. Minister nie potrafi jednak określić, kiedy jej tekst ujrzy światło dzienne. Gość radiowej Jedynki podkreślił, że w tej sprawie czeka na decyzję polityczną. - Zakończyłem ten etap, który można nazwać wewnętrznymi konsultacjami. Czekam na ewentualną decyzję z którym projektem powinienem się w chwili obecnej mierzyć, to może trochę potrwać. Nie wyjdę z żadnym projektem, który zakończy swój byt jakimś nieszczęściem - zaznaczył polityk Platformy.

Zdrojewski odniósł się też do pomysłów unormowania dostępu do wartości intelektualnych, powstałych dzięki pieniądzom podatników. Podkreślił, że proponowana przez resort administracji i cyfryzacji ustawa o otwartych zasobach publicznych pomoże w promocji polskich osiągnięć, a jednocześnie wesprze rozwój gospodarki. Bogdan Zdrojewski dodał, że nadchodzi czas, aby zmienić zapisy prawa autorskiego, które są mocno anachroniczne.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

''


Czytaj także

Dworak: Polskie Radio znakomite w internecie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 07:03
- Trudno sobie wyobrazić w tej chwili jakąkolwiek rozgłośnię w Polsce, która nie miałaby swojej strony internetowej. Są nadawcy, którzy silnie rozbudowali podcast, nadają programy. Tak robi radio publiczne. Ono ma bardzo dobrze rozwinięty serwis - podkreślił przewodniczący KRRiT, Jan Dworak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef IPN: radio ma potężny potencjał edukacyjny

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 07:18
- Szczególnie Polskie Radio stwarza przestrzeń do głębszej refleksji i dyskusji nad naszą historią - powiedział w Światowym Dniu Radia prezes Łukasz Kamiński
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Radia. "Polacy lubią radio"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 07:54
- Słuchamy radia w pracy, w samochodzie, kątem ucha dolatują do nas informacje z kraju i ze świata - wyjaśnia specjalista ds. marketingu politycznego doktor Norbert Maliszewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń