Polsce grozi susza? Dlatego adoptują rzeki

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 08:43
- W naszym kraju mało się mówi o oszczędzaniu wody, a już powinniśmy to robić, bo w niektórych rejonach kraju mamy niedobór – mówi prezes Klubu Gaja Jacek Bożek. Dlatego organizacja promuje akcję adopcji rzek.
Audio
  • Katarzyna Pilarska sprawdzała, czy Polsce grozi susza (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Jacek Bożek o akcji adoptowania rzek i jezior (Cztery pory roku/Jedynka)
Polsce grozi susza? Dlatego adoptują rzeki
Foto: Glow Images/East News

Od 3 do 4 miliardów ludzi, czyli ponad połowa populacji, nie ma stałego dostępu do wody pitnej. Z powodu zanieczyszczonej wody ginie rocznie aż półtora miliona osób. O tym jak ważna jest woda i to czy ją oszczędzamy ma przypominać Światowy Dzień Wody.
Okazuje się bowiem, że polskie zasoby wody są jednymi z najniższych w Europie. - Na jednego mieszkańca przypada u nas rocznie około 1500 metrów sześciennych wody i to kilka razy mniej, niż średnia wartość w Europie - tłumaczy Jarosław Suchożebrski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy to oznacza, że wody może w Polsce zabraknąć? Hydrolog uspokaja, że sytuacja nie jest dramatyczna. Jeszcze. – Zdarzał się lata, kiedy ograniczane były w Polsce dostęp do wody. Takie sytuacje pewnie będą się też zdarzać w przyszłości – tłumaczy Suchożebrski.

Jacek
Jacek Bożek i Roman Czejarek

- Woda jest niezbędna do życia, ale też do produkcji. Tymczasem jej niedobory są coraz groźniejsze. Pamiętamy co działo się z Wisłą w ubiegłym roku, jaki był niski poziom, więc ten problem naprawdę robi się coraz poważniejszy - apeluje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Akcja adoptowania rzek, prowadzona przez Klub Gaja, ma zwrócić uwagę na ten problem. W latach 2005 – 2012 dzięki programowi Klubu Gaja "Zaadoptuj rzekę”, w Polsce zaadoptowano 551 rzek i akwenów w 917 miejscach. Inicjatywy dla rzek podjęło ponad 80 000 osób, które otoczyły opieką czyli "adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła w swojej okolicy.

Jak tłumaczy Jacek Bożek, wystarczy żeby zająć się nawet małym kawałkiem rzeki, czy jeziora. - Rzeki w Polsce mają swoich właścicieli, dlatego każdy, kto chciałby zaadoptować rzekę, może na naszej stronie sprawdzić jak to zrobić i jak się zarejestrować - dodał Jacek Bożek.

Więcej o akcji w materiale dźwiękowym, który przygotowała Katarzyna Pilarska. Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy Romana Czejarka z Jackiem Bożkiem. (ei)

 

Zobacz więcej na temat: pogoda

Czytaj także

Sroga zima. Klimatolog: słońca nie było od grudnia!

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 18:07
Największym fenomenem tegorocznej zimy była jej długotrwałość - podkreślił klimatolog z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Tadeusz Niedźwiedź.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trąby powietrzne nad Australią. 20 osób rannych

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 06:21
W piątek nad stanem Wiktoria w południowo-wschodniej Australii przeszły trąby powietrzne. 20 osób zostało rannych. Szkody są znaczne.
rozwiń zwiń