X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polsce grozi susza? Dlatego adoptują rzeki

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 08:43
- W naszym kraju mało się mówi o oszczędzaniu wody, a już powinniśmy to robić, bo w niektórych rejonach kraju mamy niedobór – mówi prezes Klubu Gaja Jacek Bożek. Dlatego organizacja promuje akcję adopcji rzek.
Audio
  • Katarzyna Pilarska sprawdzała, czy Polsce grozi susza (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Jacek Bożek o akcji adoptowania rzek i jezior (Cztery pory roku/Jedynka)
Polsce grozi susza? Dlatego adoptują rzeki
Foto: Glow Images/East News

Od 3 do 4 miliardów ludzi, czyli ponad połowa populacji, nie ma stałego dostępu do wody pitnej. Z powodu zanieczyszczonej wody ginie rocznie aż półtora miliona osób. O tym jak ważna jest woda i to czy ją oszczędzamy ma przypominać Światowy Dzień Wody.
Okazuje się bowiem, że polskie zasoby wody są jednymi z najniższych w Europie. - Na jednego mieszkańca przypada u nas rocznie około 1500 metrów sześciennych wody i to kilka razy mniej, niż średnia wartość w Europie - tłumaczy Jarosław Suchożebrski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy to oznacza, że wody może w Polsce zabraknąć? Hydrolog uspokaja, że sytuacja nie jest dramatyczna. Jeszcze. – Zdarzał się lata, kiedy ograniczane były w Polsce dostęp do wody. Takie sytuacje pewnie będą się też zdarzać w przyszłości – tłumaczy Suchożebrski.

Jacek
Jacek Bożek i Roman Czejarek

- Woda jest niezbędna do życia, ale też do produkcji. Tymczasem jej niedobory są coraz groźniejsze. Pamiętamy co działo się z Wisłą w ubiegłym roku, jaki był niski poziom, więc ten problem naprawdę robi się coraz poważniejszy - apeluje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Akcja adoptowania rzek, prowadzona przez Klub Gaja, ma zwrócić uwagę na ten problem. W latach 2005 – 2012 dzięki programowi Klubu Gaja "Zaadoptuj rzekę”, w Polsce zaadoptowano 551 rzek i akwenów w 917 miejscach. Inicjatywy dla rzek podjęło ponad 80 000 osób, które otoczyły opieką czyli "adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła w swojej okolicy.

Jak tłumaczy Jacek Bożek, wystarczy żeby zająć się nawet małym kawałkiem rzeki, czy jeziora. - Rzeki w Polsce mają swoich właścicieli, dlatego każdy, kto chciałby zaadoptować rzekę, może na naszej stronie sprawdzić jak to zrobić i jak się zarejestrować - dodał Jacek Bożek.

Więcej o akcji w materiale dźwiękowym, który przygotowała Katarzyna Pilarska. Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy Romana Czejarka z Jackiem Bożkiem. (ei)

 

Zobacz więcej na temat: pogoda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sroga zima. Klimatolog: słońca nie było od grudnia!

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 18:07
Największym fenomenem tegorocznej zimy była jej długotrwałość - podkreślił klimatolog z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Tadeusz Niedźwiedź.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trąby powietrzne nad Australią. 20 osób rannych

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 06:21
W piątek nad stanem Wiktoria w południowo-wschodniej Australii przeszły trąby powietrzne. 20 osób zostało rannych. Szkody są znaczne.
rozwiń zwiń