Nauka w Polsce: brak pieniędzy, nepotyzm...

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 09:08
- Potrzebne jest znaczące zwiększenie nakładów na badania, bo ustawiczny brak pieniędzy deprawuje system - mówił w Jedynce dr Łukasz Niesiołowski-Spano, Obywatele Nauki.
Audio
  • Łukasz Niesiołowski-Spano o stanie polskiej nauki (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc

Polska nauka kuleje. "Obywateli Nauki" chcą wywołania szerokiej publicznej debaty nad stanem i przyszłością nauki w Polsce oraz wspieranie koniecznych zmian, aby nauka uprawiana w Polsce stała się lepsza. - Od tego jakie miejsce zajmuje nauka w społeczeństwie zależy dobrobyt tego społeczeństwa. My nie walczymy o to, żeby mieć lepsze warsztaty pracy, my uważamy, że tej nauce należy się większa rola w państwie, żeby to wracało do społeczeństwa w różnych innych dobrach: w wynalazkach, patentach, udogodnieniach, rozwoju kapitału społecznego - mówił w "Sygnałach dnia"  Łukasz Niesiołowski-Spano.

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że polscy naukowcy nie mają pomocy ze strony państwa. - Żyjemy w systemie, który przyzwyczaił się do ustawicznego braku pieniędzy. Tam gdzie jest deficyt dóbr, w tym przypadku deficyt pieniędzy, na odczynniki, laboratoria, książki, to wytwarzają się metody obchodzeniach owych deficytów, w związku z tym układy, protekcje, nepotyzm. Tych dóbr jest mało, więc trzeba się do nich, jak najłatwiej dobrać. Nie wygrywają ci, którzy są najlepsi, tylko ci, którzy mają najtwardsze łokcie - zaznaczył naukowiec.

Łukasz Niesiołowski-Spano mówił w "Sygnałach dnia" także o zmianach, które powinny zajść w samym systemie nauki. Jeśli chcesz poznać szczegóły - posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz więcej na temat: NAUKA pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barbara Kudrycka: 1 procent na naukę być może już w 2014

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 09:14
Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedziała, że zależy jej na tym, aby odpis podatkowy na naukę można było dokonywać już w 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Herszkowicz odkrywcą nowej planety PH2b!

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 12:23
Odkrywcą jednej z planet pozasłonecznych jest Rafał Herszkowicz, astronom - amator ze Zgierza - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Zdaniem ekspertów, potwierdzenie istnienia tej planety to odkrycie na dużą skalę.
rozwiń zwiń