The Rolling Stones. Przez nich po raz pierwszy w Warszawie użyto armatek wodnych

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 15:00
- Plakat informujący o koncercie pojawił się na słupach ogłoszeniowych stolicy 1 kwietnia. Prawie wszyscy pomyśleli, że to żart - opowiada o warszawskim występie The Rolling Stones sprzed 46 lat Marcin Sitko, autor książki poświęconej temu legendarnemu wydarzeniu.
Audio
  • Marcin Sitko o koncercie The Rolling Stones w Warszawie w 1967 roku (Sygnały dnia/Jedynka)
The Rolling Stones - Sala Kongresowa, 1967 rok
The Rolling Stones - Sala Kongresowa, 1967 rokFoto: PAP/CAF/Cezary Langda

Do udziału w koncercie Stonesów przyznają się tysiące osób, których na pewno nie zdołała pomieścić 13 kwietnia 1967 roku warszawska Sala Kongresowa. Wszyscy pamiętają zamieszki uliczne z udziałem policji, wojska i wozów opancerzonych, choć Sitko podkreśla, że podobne rozróby towarzyszyły występom zespołu także w Niemczech i Skandynawii. Oczywiście w Warszawie atmosferę podgrzała działalność "koników", którzy sprzedawali sfałszowane bilety, oraz Stołecznej Estrady, oficjalnego organizatora koncertu, który rozpowszechniał bilety wyłącznie za pośrednictwem... zakładów pracy.

To fakty. Ale 13 kwietnia 1967 roku obrósł w polskiej kulturze popularnej licznymi mitami. Jak ten, że The Rolling Stones kupili za warszawskie wynagrodzenie... wagon wódki. Marcin Sitko postanowił zweryfikować te mity, a przy okazji powstała książka "The Rolling Stones za żelazną kurtyną. Warszawa 1967". Jej autor opowiadał w Jedynce między innymi o tym, jak dotyk basisty Billa Wymana uczynił z płaszcza Zbigniewa Hołdysa środowiskową relikwię, oraz o przemożnym wpływie, jaki ten jeden wieczór wywarł na estradowy wizerunek Czesława Niemena.

Więcej takich niezwykłych anegdot w załączonym nagraniu audycji oraz w artykule Piotra Kowalczyka.

Zobacz więcej na temat: 1967 MUZYKA The Rolling Stones

Czytaj także

Rock'n'rollowe życie, dobra forma

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 12:00
W czerwcu 1963 roku, pojawił się pierwszy singiel zespołu The Rolling Stones. - Wszystko, co powstawało w muzyce na początku lat 60., miało w sobie nadprzyrodzoną moc - wspomina dziennikarka radiowej Jedynki Maria Szabłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wagon wódki za koncert The Rolling Stones w peerelowskiej Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 11:52
Marek Gaszyński, dziennikarz i autor tekstów oraz Ryszard Poznakowski, były członek Czerwono-Czarnych wspominają pamiętny koncert Rolling Stones w Polsce z 1967 roku.
rozwiń zwiń