W getcie rozsypał się jej świat

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 08:58
Kiedy wybuchła wojna miała 10 lat. Estelle Glazer Laughlin razem z rodzicami i siostrą znalazła się w warszawskim getcie, które było jej domem aż do połowy 1943 roku. Potem trafiła do obozu koncentracyjnego Majdanek. Przeżyła.
Audio
  • Estelle Glazer Laughlin wspomina życie w getcie warszawskim (Sygnały dnia/Jedynka)
Symboliczna uroczystość dla upamiętnienia bojowników getta warszawskiego w Warszawie
Symboliczna uroczystość dla upamiętnienia bojowników getta warszawskiego w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Dziś ma 84 lata i mieszka w Stanach Zjednoczonych. Do Warszawy przyleciała, by wziąć udział w obchodach 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim - wydarzenia, którego była świadkiem. To jej pierwszy przyjazd do rodzinnego kraju od czasu wojny.
- Mam przebłyski wspomnień sprzed wojny - mówi Estella w radiowej Jedynce. Ponieważ łączą się z dziecięcymi wspomnieniami, więc są wręcz sielankowe. Mówi, że w getcie rozsypał się jej świat. - W okresie wywózek 90 procent dzieci zniknęło - wspomina. Bo Niemcy wywozili do obozów w pierwszej kolejności właśnie dzieci i osoby starsze.

Powstanie w getcie - serwis specjalny>>>

Rozmówczyni "Sygnałów dnia" nie walczyła z Niemcami. Powstanie spędziła w bunkrze. Wspomina też brudnych i źle uzbrojonych powstańców, którzy stawiali opór świetnie uzbrojonej armii.
W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych ukazały się pamiętniki, w których Estelle Glazer Laughlin opisuje swoje wojenne doświadczenia.
Z Estelle Glazer Laughlin spotkała się Ewa Syta.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żydowski ruch oporu w gettach, obozach i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 11:40
Bunt Żydów w Auschwitz skutkował zniszczeniem komory gazowej, z Treblinki udało się uciec kilkuset osobom. - Jednak żydowski, cywilny ruch oporu to wiele więcej działań, o których zapominamy - mówiła w Jedynce dr Hanna Węgrzynek z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie w getcie. "O zagładzie można było opowiedzieć tylko po polsku"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 02:00
- W Izraelu nazwisko Marka Edelmana otwierało przede mną wszystkie drzwi - tak Anka Grupińska wspominała w Dwójce prace nad wznowioną właśnie książką "Ciągle po kole", poruszającym zapisie rozmów z powstańcami z getta warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia Żydów w Polsce to część naszej historii"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 09:10
Żydzi polscy dziedziczą tradycję powstań narodowych z XIX wieku "za naszą i waszą wolność” - mówił w Jedynce prezydent Bronisław Komorowski w rocznicę powstania w getcie.
rozwiń zwiń