Powstanie nowe ministerstwo? Dymisja Budzanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 08:02
- Prawo i Sprawiedliwość chce utworzenia ministerstwa energetyki - mówił w radiowej Jedynce Przemysław Wipler, poseł PiS.
Audio
  • Przemysław Wipler i Adam Szejnfeld o dymisji ministra Budzanowskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Mikołaj Budzanowski
Mikołaj Budzanowski Foto: PAP/Jacek Turczyk

Karpiński za Budzanowskiego. Premier Donald Tusk zdymisjonował ministra skarbu. Jego miejsce ma zająć dotychczasowy wiceminister administracji Włodzimierz Karpiński. O swojej decyzji premier poinformował po przedstawieniu przez szefa MSW wniosków raportu w sprawie memorandum gazowego. Tłumaczył, że w jego ocenie, minister Mikołaj Budzanowski nie sprawował skutecznie kontroli nad strategiczną spółką skarbu państwa.

Przemysław Wipler, odnosząc się do dymisji ministra Budzanowskiego, powiedział, że premier, wyjaśniając tę decyzję, przywoływał argumenty, wysuwane wcześniej przez PiS. Poseł przypomniał, że minister skarbu ma szczególne uprawnienia wobec takich spółek, jak PGNiG, bez jego podpisu nie wchodzą w życie umowy. Wipler poinformował także w "Sygnałach dnia", że PiS chce utworzenia ministerstwa energetyki. Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości, rozwiązałoby to wiele problemów, dotyczących zarządzania spółkami strategicznymi dla bezpieczeństwa państwa.

Adam Szejnfeld z PO mówił w radiowej Jedynce, że dymisja ministra Budzanowskiego nie miała związku z samą budową gazociągu, lecz złym przepływem informacji, dotyczących budowy drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego. Podpisali je na początku kwietnia w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut. Dzień później tą informacją został zaskoczony przez dziennikarzy premier.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Czytaj także

Dymisja Mikołaja Budzanowskiego. Nowym ministrem skarbu Włodzimierz Karpiński, dotychczas wiceszef MAiC

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 13:28
Premier Donald Tusk odwołał ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Po aferze z memorandum uznał, że niedostatecznie nadzorował spółki państwowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymisja Mikołaja Budzanowskiego. Kaczyński: to sukces PiS

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 14:25
Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał odwołanie ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego za sukces swojej partii. Na następnym posiedzeniu Sejm miał rozpatrzyć wniosek PiS o wotum jego nieufności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymisja Budzanowskiego zaskoczyła polityków

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 17:00
Niewielu polityków spodziewało się dymisji ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Jednak zarówno posłowie opozycji, jak i koalicji, decyzję Donalda Tuska uważają za słuszną.
rozwiń zwiń