Wizy do USA: szansa dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 08:00
- Nikt nie mówi, by nie wpuszczać Polaków do USA. Chodzi o to, byśmy sprostali takim samym kryteriom, co wszystkie inne narody - podkreśla prof. Zbigniew Lewicki (UKSW).
Audio
  • Reforma imigracyjna w USA szansą dla Polaków? - relacja Mariusza Filara (Sygnały dnia/Jedynka)
Amerykańska wiza
Amerykańska wizaFoto: NYC2TLV/Wikimedia Commons

Polska jednostronnie zniosła wizy dla obywateli USA w 1991 roku i od tej pory zabiega o to samo dla Polaków wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. Bezskutecznie.

- Polska nie jest krzywdzona, podlega tym samym przepisom co wszystkie inne państwa świata, ale jest jednym z nielicznych krajów, który tych identycznych norm nie wypełnia - podkreśla prof. Zbigniew Lewicki (UKSW). W 2010 roku odsetek odmów wizowych dla Polaków wynosił ponad 13 proc. przy wymaganych poniżej 3 proc.

Ostatnio pojawiła się jednak szansa na zniesienie wiz dla Polaków. - Do tej pory o przyłączeniu danego kraju do ruchu bezwizowego decydował odsetek odmów wydania wizy przez konsulaty. Musiał być poniżej 3 proc., a Polska tego kryterium nie spełniała. Obecnie senatorowie proponują, by dołożyć alternatywny wskaźnik - odsetka osób, które pozostają w USA po terminie wazności wizy - wyjaśnia Marek Wałkuski.

Miałby on również wynosić poniżej 3 procent i w tym wypadku mielibyśmy szansę. - Nasz optymizm rośnie, ale jeszcze przed nami długa droga - uważa Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych rozstrzygnięć i czy zamach w Bostonie zagrozi reformie imigracyjnej? Dlaczego Polska ma tak wysoki odsetek odmów? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Mariusza Filara.

- Zamach w Bostonie to porażka amerykańskich służb - Vincent Severski, były oficer wywiadu >>>

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

Czytaj także

USA: nowy projekt w sprawie ruchu bezwizowego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 06:38
Dwóch kongresmenów zgłosiło ponadpartyjną inicjatywę rozszerzenia programu ruchu bezwizowego między innymi dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanin mieszka w Polsce. "Czy on jest szalony?"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 18:14
- "Miłość", "przygoda", "dziki", czasem "agresywny" i... "rodzina" - te słowa kojarzą się z Polską pewnemu muzykowi, który postanowił osiąść w naszym kraju na stałe.
rozwiń zwiń